Jis atvėrė naują pasaulį


Išsamius ir gausiai iliustruotus straipsnius rasite žurnale "Iliustruotasis mokslas".
Prenumeruokite dabar ir kas mėnesį stebėkite naujausius mokslo ir technikos pasiekimus, atradimus.

Iliustruotasis mokslas

Jaunystėje pasižymėjęs entuziazmu ir meistriškumu, Jacques'as Cousteau visą savo gyvenimą skyrė darbui: parodyti mokslininkams ir plačiajai visuomenei įspūdingą vandenynų pasaulį. Didžiulę jo karjeros sėkmę lėmė ir daugybė svarbių atradimų, ir išskirtinis tyrinėtojo sugebėjimas parodyti tai, ką pats matė pro naro kaukę.

Vieną gražų 1943 metų birželio rytą Jasques'as Cousteau pirmą kartą susiruošė išbandyti deguonies balioną, kurį kūrė ir tobulino septynerius metus. Deguonies balioną sudarė trys maži cilindrai, pilni suspausto oro, leidžiančio kvėpuoti po vandeniu. Jo draugas Frédéricas Dumas, patyręs naras, laukė pasiruošęs krante, o Cousteau žmona Simone plaukiojo vandens paviršiuje su kvėpavimo vamzdeliu ir stebėjo savo vyrą. Jei kas nors būtų atsitikę, ji būtų davusi ženklą Dumas, o šis iškart būtų nėręs ir gelbėjęs Cousteau.

Pirmą kartą panėręs ir pamatęs pro naro akinius povandeninį pasaulį, Jacques'as Cousteau suprato, ką norės veikti visą gyvenimą. Cousteau Society Pirmą kartą panėręs ir pamatęs pro naro akinius povandeninį pasaulį, Jacques'as Cousteau suprato, ką norės veikti visą gyvenimą. , Cousteau Society


Cousteau užsidėjo deguonies balioną ant nugaros, užsimovė ant akių stiklo kaukę, į burną įsikišo kandiklį ir paniro į vandenį prie Bandolio krantų Prancūzų Rivjeroje. Burna įkvėpdamas oro per kandiklį visiškai nesunkiai paniro į dešimties metrų gylį. Į vandens paviršių kylantys burbuliukai rodė, kad deguonies balionas veikia. Vandenynų biologija ir archeologija pasikeitė visiems laikams.
Jacques‘o Yves‘o Cousteau atradimas atvėrė visiškai naują pasaulį ir mokslininkams, ir mėgėjams. Visą gyvenimą Cousteau daugiausia laiko praleido nardydamas jūrose, upėse ir ežeruose. Vaikystėje neatrodė, kad suaugęs Cousteau bus fiziškai stiprus ir aktyvus. Dažnai sirgdavo, buvo anemiškas ir kentėjo nuo skrandžio sutrikimų. Gulėdamas lovoje ir neturėdamas ką veikti, mažasis Jacques'as daug skaitydavo, dažniausiai nuotykių romanus apie piratus ir Jules‘io Vernes‘o knygas. Viena mėgstamiausių jo knygų buvo „Dvidešimt tūkstančių mylių po vandeniu“.


Kai berniukui sukako dešimt metų, tėvai nusprendė neklausyti gydytojų nurodymų vengti fizinio krūvio ir išsiuntė Jacques'ą mokytis plaukti. Sprendimas buvo teisingas; berniukas pamėgo vandenį ir greitai tapo puikiu plaukiku. Vėliau tėvai jį išsiuntė į vasaros stovyklą Vermonte, JAV. Plaukimas jam pravertė ir čia. Mažasis Jacques'as nenorėjo stovykloje mokytis, už tai jam buvo skiriama bausmė – išrinkti iš vietinio ežero dugno šakas. Per tris savaites stovykloje jis treniravosi, kaip geriausia sulaikyti kvėpavimą po vandeniu. Šitaip nubaustas Jacques'as Cousteau išmoko nardyti.


Seno tipo nardymo įranga varžė narus
Dvidešimtmetis Jacques'as Cousteau, norėdamas pamatyti pasaulio, įstojo į prancūzų laivyną. Po kiek laiko jis atsidūrė Tulone ir susipažino su vyresniuoju laivyno karininku Phillippe‘u Tailliez, labai mėgusiu nardyti. Jis davė Cousteau nardymo akinius, ir kai Cousteau pirmą kartą pro akinius pamatė povandeninį pasaulį, suprato, ką veiks gyvenime.


Nardyti jūroje arba vandenyne buvo gana sudėtinga, nes tada nardyta arba be jokių papildomų priemonių, kliaujantis tik savo ištverme, arba su griozdišku nardymo skafandru. Į metalinį naro šalmą būdavo iš laivo denio pumpuojama deguonies. Šitokia įranga buvo sukurta dar XVIII amžiuje, o narai, nors ir išbūdavo po vandeniu daug ilgiau negu paprasti nardytojai, negalėjo laisvai judėti. Todėl apie povandeninį pasaulį buvo žinoma gana nedaug.
Cousteau ir inžinieriaus Émile‘io Gagnano išradimas padarė tikrą revoliuciją. Jie sukūrė „vandens plaučius“ – akvalangą: deguonies balioną su žarnele ir kandikliu. Narai galėjo laisvai judėti, ir nebereikėjo tiekti deguonies iš paviršiaus. Jų išradimas atvėrė povandeninį pasaulį biologams ir archeologams. Nardyti laisvai judant buvo Cousteau svajonė. Po karo prancūzų laivyne buvo sukurtas specialus tyrinėjimų skyrius, pavadintas  Povandeninių tyrinėjimų grupe. Vis dėlto užduotys, kurias gaudavo Cousteau, nenumalšino žymaus okeanologo atradimų alkio, jam magėjo pasižvalgyti po povandeninį pasaulį savarankiškai.


Nedaug trūko, kad pažinimo troškimas 1946 metais būtų kainavęs jam gyvybę. Kartą drauge su Frédéricu Dumas juodu nardė prie Vokliūzo šaltinio Pietų Prancūzijoje. Šis šaltinis vienas galingiausių pasaulyje, iš jo išteka 90 kubinių metrų vandens per sekundę. Didžiąją metų dalį toje vietoje tyvuliuoja ramus ežeras, tačiau pavasarį šaltinis labai suaktyvėja, ir Sorgo upė smarkiai patvinsta. Kadangi mokslininkai niekaip nesugebėjo paaiškinti, kodėl šaltinis taip sustiprėja, Cousteau ir Dumas nusprendė nerti į urvą ir ištirti šaltinio dugną.

Cousteau drauge su inžinieriumi Jeanu Mollard'u sukūrė batiskafą SP-350 ir praminė“plaukiojančia lėkšte“. Cousteau drauge su inžinieriumi Jeanu Mollard'u sukūrė batiskafą SP-350 ir praminė“plaukiojančia lėkšte“.,


Narai nusprendė nerti susirišę virve, kaip alpinistai. Virvė buvo vienintelis būdas grįžti atgal. Cousteau su savo vyrais sugalvojo paprastą signalų sistemą: vienas virvės truktelėjimas reiškė, kad reikia traukti virvę į viršų. Trys truktelėjimai reiškė, kad reikia nuleisti daugiau virvės. O šeši truktelėjimai buvo pagalbos signalas kuo greičiau traukti į viršų. Cousteau, susirišęs viena virve su Frédéricu Dumas, panėrė į urvą ežero dugne. Nors Cousteau turėjo prožektorių, tamsiame ir siaurame urve matomumas buvo labai prastas.
Nunėrus 30 metrų žemyn, darėsi vis sunkiau susikaupti, ir Cousteau pametė atsarginę virvę, kurią buvo prisirišęs prie rankos. Vis dėlto jie leidosi toliau siauru urvu, o kai pagaliau pasiekė dugną, matuoklis rodė, kad narai yra 130 metrų gylyje nuo paviršiaus.

 
Nusileidęs Cousteau pastebėjo, kad Dumas naro kostiumas pilnas vandens, o jo akys išsprogusios. Cousteau suprato, kad draugui blogai ir jį tučtuojau reikia kelti į viršų. Truktelėjo virvę. Viršuje buvę bendražygiai suskaičiavo tik tris truktelėjimus ir nuleido daugiau virvės. Cousteau vėl šešis kartus patraukė virvę, tačiau draugai ir vėl suskaičiavo tris truktelėjimus ir nuleido dar daugiau virvės. Nusikamavęs Cousteau puolė į neviltį ir ėmė ieškoti peilio, norėdamas nupjauti virvę, rišančią jį su Dumas. Cousteau nebeturėjo jėgų tempti jo ilgu siauru urvu į viršų – bandydamas gelbėti draugą būtų pats žuvęs. Per tas kelias minutes, kol jis apgraibomis ieškojo peilio, komanda viršuje ėmė nerimauti ir netrukus nusprendė traukti narus į viršų. Taigi požeminiame šaltinyje Cousteau ir Dumas vos nežuvo, o kodėl šaltinis taip suaktyvėja pavasarį – nežinoma iki šiol.


Jules‘io Vernes‘o romanai įkvėpė sukonstruoti laivą
1950 metais Cousteau išėjo iš Prancūzijos karo pajėgų, norėdamas atsidėti tyrimams. Jis įsigijo laivą „Calypso“ (Kalipsė) – neatsiejamą nuo Cousteau vardo. Karo metais šis laivas buvo minų traleris, vėliau Graikijoje tarnavo kaip keltas. Cousteau perdarė laivą į okeanografinių tyrimų laboratoriją. Laive buvo sumontuota dekompresijos kamera, pastatytas žvalgos bokštelis, nardymo platforma, laivelių prieplauka, o laivo pirmagalyje – „nosis“ su aštuoniomis akimis šonuose, kad būtų galima stebėti gyvenimą po vandeniu. Tokią konstrukciją įkvėpė Jules‘o Vernes‘o povandeninis laivas „Nautilus“.

1950 metais Cousteau įsigijo seną minų tralerį „Calypso“ ir perdarė jį į mokslo ekspedicijų laivą. 1950 metais Cousteau įsigijo seną minų tralerį „Calypso“ ir perdarė jį į mokslo ekspedicijų laivą.,

Nuo tos akimirkos, kai „Calypso“ leidosi į pirmąją kelionę, valstybė liovėsi finansavusi Cousteau tyrinėjimus. Okeanografas gyveno iš rėmėjų lėšų, išleistų knygų bei filmų. Per daugelį metų Cousteau atliko įvairiausių darbų. Jis aprašė daugelį ekosistemų ir atrado naujų gyvūnų rūšių. Daug dėmesio skyrė archeologiniams tyrinėjimams, pvz., pietryčiuose nuo Marselio aptiko ir ištyrinėjo 2000 metų amžiaus senovės romėnų laivą – Cousteau ir jo bendražygiai į nuskendusį laivą nėrė 3,5 tūkst. kartų ir ištraukė 10 tūkst. radinių.


Per savo gyvenimą Cousteau išmaišė visą pasaulį. Okeanografas apiplaukė Pietų Amerikos Žaliąjį Kyšulį, nardė su pingvinais Antarktyje, tyrinėjo nuskendusius laivus Karibuose, ekosistemas Nilo deltoje ir Titikakos ežere, Andų kalnuose. Cousteau padarė daugybę labai svarbių atradimų, tačiau ne visi jie buvo paskelbti. Per visą naro karjerą nuo pat pirmojo nėrimo Cousteau stebėjo, kaip dėl taršos keičiasi vandenynų gyvenimas – žūsta ir blunka spalvingi koralai, nyksta gyvūnų rūšys, išsiliejusi nafta palieka mirties pėdsakų. Cousteau naudojosi savo vardu kovodamas su vandenynų teršėjais. 1973 metais jis įkūrė aplinkosaugos organizaciją „The Cousteau Society“, ja siekė mažinti taršą ir atkeipti dėmesį į vandenynų problemas.


Cousteau mirė 1997 metais, tačiau organizacija „Cousteau Society“ toliau aktyviai veikia. Šiuo metu jai vadovauja antroji Cousteau žmona Francine Cousteau. Organizacija daugiausia dėmesio skiria švietimui, pagalbai pakrančių šalims ir mokslo ekspedicijoms. Pasaulyje, kuriame jau žymūs klimato kaitos padariniai, svarbia „Cousteau Society“ veiklos kryptimi tapo žmogiškasis veiksnys. Norint stabdyti vandens taršą, reikia, kad vietos gyventojai būtų šviečiami ir žinotų, kad vandenynų florai ir faunai yra iškilusi grėsmė.

 
Viena didžiausių daugelio jūrinių šalių problemų – skurdas. Vargingai gyvenantiems žmonėms stinga išsilavinimo, jie nėra pasirengę kovoti su aplinkos tarša – nei ekonomiškai, nei psichologiškai. „Mes sukūrėme pagalbos programą, skirtą vietos valdžios organams šviesti. Programa apima mokymą, švietimą ir gyvenimo sąlygų gerinimą“, – pasakoja Francine Cousteau. Šiuo metu yra vykdoma pakrančių (angl. coastal management) programa Sudane, kuris ilgus metus kentėjo nuo pilietinio karo.
Jacques‘as Cousteau mirė prieš 13 metų. Tačiau praėjus šimtmečiui nuo jo gimimo, jis gyvas mūsų atmintyje, o organizacija, turinti tyrinėtojo vardą, tęsia jo darbus – pasakodama žmonėms apie įspūdingą povandeninį pasaulį ir primindama mūsų pareigą juo rūpintis.

Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.
Kaip įvertintumėte šį straipsnį?
Dalintis nuoroda:
Komentarai

Astronomai atrado Žemių Godzilą

„Tai tikra Žemių Godzila“, – taip naujai atrastą vadinamąją superžemę, kurios skersmuo 2,3 karto didesnis už Žemės, apibūdino Harvardo gyvybės kilmės tyrimo direktorius.
DAUGIAU

Pasyvioji meditacija veiksminga

Oslo universiteto mokslininkai iš smegenų nuotraukų nustatė, kaip smegenys veikia per dvi labiausiai paplitusias meditacijos praktikas – aktyviąją ir pasyviąją, dar vadinamą atsipalaidavimu.
DAUGIAU

Gyvensime storulių planetoje?

Pasak naujausio nutukimo tyrimo, trečdalis visų pasaulio žmonių turi antsvorio, o per pastaruosius tris dešimtmečius nė vienai šaliai nepavyko suvaldyti pasaulinio gyventojų svorio didėjimo.
DAUGIAU

Akla žuvis geba skaičiuoti

Akių neturinti žuvis, gyvenanti tamsiuose vandens apsemtuose urvuose po Somalio dykuma, nustebino mokslininkus, – net būdama akla, ji geba skaičiuoti daiktus.
DAUGIAU

Mirusi 115-metė atskleidžia gyvenimo ribas

Nyderlandų gyventoja  Hendrikje van Andel-Schipper mirė 2005 m., sulaukusi 115 metų. Mokslininkai ištyrė jos kūną ir nustatė galimą ryšį tarp kamieninių ląstelių skaičiaus ir amžiaus.
DAUGIAU

Jutiklis tiria maistą

Jei norite sužinoti, ką valgote arba kokia tabletė guli ant virtuvės stalo, jau galite tai padaryti.
DAUGIAU

Kosmose apvalėja širdis

Jei astronautai daug laiko praleidžia būdami nesvarumo būsenos, smarkiai paveikiama jų fiziologija.
DAUGIAU

Vandenynus nušviečia stebėtinai daug žuvų

Per penkias ekspedicijas į Bahamus Kaimanų salose ir Solomono salas JAV biologai nustatė 180 vandenyno gelmes nušviečiančių žuvų rūšis.
DAUGIAU

Robotą įkvėpė kengūra (1)

Vokietijos robotų gamintoja „Festo“ anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais, sukurtais pagal, pavyzdžiui, spindulių judėjimą.
DAUGIAU

Zebras dryžuotas dėl musių

Ilgus metus mokslininkai siekė nustatyti zebro dryžių priežastį. Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad dryžiai skirti apsisaugoti nuo musių.
DAUGIAU

Zondas metė unikalų žvilgsnį į Titano ežerus

Didžiausią Saturno palydovą Titaną dengia storas oranžinių debesų sluoksnis, tačiau NASA kosminis zondas „Cassini“, pro Saturną 2013 m. vasaros pabaigoje praskridęs ne vieną kartą, turėjo unikalią galimybę pažvelgti į ežerus palydovo šiaurės pusrutulyje.
DAUGIAU

Miesto bitės lizdus suka iš plastiko

Didžiausiame Kanados mieste Toronte gyvenančios bitės puikiai moka prisitaikyti prie aplinkos.
DAUGIAU

Mokslininkai skatina naujų plaukų augimą (2)

Mokslininkai baigia kurti būdą, kaip sustabdyti plikimą. Klonavus galvos odos ląsteles ir persodinus jas į odą, Kolumbijos universiteto Medicinos centro (JAV) ir Daramo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkams pavyko priversti naujus plaukus augti.
DAUGIAU

Mokslininkai pajaunino Didįjį Kanjoną

140 metų mokslininkai ginčijosi dėl Didžiojo Kanjono amžiaus. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad jis tikriausiai keliais milijonais metų jaunesnis nei manyta.
DAUGIAU

Kinija išskiria daugiau anglies dvideginio nei JAV (1)

Kinija jau seniai pralenkė JAV ir tapo daugiausia anglies dvideginio (CO2) išskiriančia valstybe.
DAUGIAU

Pamišę menininkai geresni (1)

Vincentas van Goghas nusipjovė dalį ausies. Lady Gaga dėvi sukneles iš mėsos. Tokių ekscentriškų menininkų sąrašas ilgas.
DAUGIAU

Elektroninė membrana lankstosi aplink plauką

Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai padarė nedidelę revoliuciją.
DAUGIAU

Šnipinėjimo lėktuvas skris greičiau už garsą (1)

Viršgarsinis lėktuvas „SR-72“ 5 500 km atstumą iš Londono į Niujorką įveikia per valandą.
DAUGIAU

Nauja rentgeno technologija rodo ne tik kaulus (1)

Rentgeno aparatas paprastai yra didelis prietaisas, kuriantis kaulų ir kietųjų audinių atvaizdus, o minkštieji audiniai parodomi, nebent pacientui duodama kontrastinės medžiagos.
DAUGIAU

Žemės branduolį sudarė geležies lašeliai

Remdamiesi eksperimentais, Kalifornijoje (JAV) įsikūrusio Stanfordo universiteto mokslininkai savaip išaiškino vieną iš daugelio mūsų pasaulio paslapčių – kaip susiformavo iš geležies sudarytas branduolys.
DAUGIAU

Blyškią odą užtikrino genai

Europos, Indijos ir Australijos mokslininkų komanda sukūrė teoriją apie šviesios odos atsiradimą.
DAUGIAU

Rašiklis piešia audinį

Aukštųjų technologijų rašikliu galima gydyti kaulų traumas – jis rašo ne rašalu, o kamieninėmis ląstelėmis.
DAUGIAU

Futbolininkų bėdos – kaip boksininkų (1)

Kai futbolo žaidėjai aukštai pašoka ir stengiasi galva pasiųsti kamuolį į vartus, jie rizikuoja patirti smegenų pažeidimą.
DAUGIAU

Išvalyti vandenynus

Vandenynuose gausu šiukšlių. Milijonai tonų plastiko, kurio negalima surinkti, nes didžioji dalis yra suirusi į mikroskopines skiauteles. Taip mokslininkai manė, kol inžinerijos studentui iš Nyderlandų kilo netikėta mintis.
DAUGIAU

Keista, bet tiesa

Pietų Kalifornijos universitete (JAV) sukurtas kompiuterinis žaidimas moko žaidėjus nugalėti baimę.
DAUGIAU

Telefonas it rentgeno aparatas

Mokslininkams pavyko sukurti spindulius skleidžiančią mikroschemą, telpančią į mobilųjį telefoną, tad jie vienu žingsniu priartėjo prie svajonės apie kiaurai daiktus skrodžiantį regėjimą, efektyvius vėžio tyrimus ir greitą duomenų perdavimą.
DAUGIAU

Antibiotikus aktyvuoja šviesa

Gydymas antibiotikais gali neigiamai veikti ligonį, nes žūsta ir gerosios žarnyno bakterijos. Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai sukūrė antibiotikus, kurie veikia tik ten, kur reikia.
DAUGIAU

Užterščiausias oras – Bulgarijoje

Jei lankotės Bulgarijos arba Lenkijos pramoniniame mieste, sulaikykite kvėpavimą.
DAUGIAU

Giliai po vandeniu lūžta bangos (1)

Povandeninė ketera Ramiajame vandenyne sukuria dangoraižio aukščio bangas.
DAUGIAU

Grenlandija tirpsta iš apačios

Grenlandijos paviršių dengiantis ledyninis skydas tirpsta ir iš viršaus, ir iš apačios, teigiama tyrime, kuris atliktas vykdant tarptautinį projektą „IceGeoHeat“.
DAUGIAU
Banner Side 2

Kodėl jūros vanduo sūrus? (1)

Sūrumo jūros vandeniui suteikia medžiagos, per ilgą laiką atkeliavusios upėmis iš žemynų.
DAUGIAU

Kodėl kryžiuojame pirštus?

Pirštų kryžiavimas, tikintis, kad mus lydės sėkmė, paplitęs paprotys krikščioniškoje pasaulio dalyje.
DAUGIAU

Kada išrastas dezodorantas?

Amerikiečių bendrovė „Mum“ pirmąjį dezodorantą pasaulyje pristatė 1888 metais.
DAUGIAU

Kuri kalba lengviausia?

Paprasčiausia išmokti Kinijos mandarinų kalbą, teigia Oslo universiteto (Norvegija) kalbų profesorius Rolfas Theilas.
DAUGIAU

Ar kitose planetose yra debesų? (1)

Planetose, kurios yra pakankamai didelės, kad turėtų atmosferą, taip pat gali būti debesų.
DAUGIAU
Banner Side 2

Ar šimtakojai iš tiesų turi 100 kojų?

Šimtakojai gali turėti 100 ir net daugiau kojų.
DAUGIAU

Kodėl spengia ausyse? (1)

Spengimas ar zvimbimas ausyse vadinamas tinitu, jį sukelia garso bangas nerviniais impulsais...
DAUGIAU

Kaip dažnai išsirikiuoja visos planetos? (1)

Kartkartėmis danguje galima išvysti arti viena kitos esančias dvi planetas. Ar visos aštuonios jų gali išsirikiuoti viena linija?
DAUGIAU

Kokia knyga storiausia?

Storiausia masiškai leista knyga buvo 4 032 puslapių rinktinė....
DAUGIAU

Kur dingsta Saulės šviesa?

Kur dingsta Saulės šviesa, pasiekusi Žemę? Ar ji sugeriama kaip šiluma ar tampa kuo nors kitu?
DAUGIAU

Kaip laivai saugomi nuo rūdžių?

Kontaktuodami su deguonimi metalai ỹra skirtingu greičiu, tad jų rūdijimo laikas taip pat nevienodas.
DAUGIAU

Ar aspartamas sukelia vėžį? (1)

1996 m. amerikietis neurologas Johnas Olney dirbtinį saldiklį aspartamą (E951) apkaltino sukeliant vėžį.
DAUGIAU

Ar gyvūnams, kaip ir žmonėms, išsiskiria endorfinų?

Endorfinai malšina skausmą ir padeda reguliuoti emocijas, be to, padeda ir žmonėms, ir gyvūnams nekreipti dėmesio į skausmą.
DAUGIAU

Kaip gaminami ryžių trapučiai?

Spraginti ryžiai, kuriuos pažįstame iš ryžių trapučių, gaminami drėkinant ryžius ir veikiant juos 9–10 atmosferų slėgiu bei 255–265 laipsnių temperatūra.
DAUGIAU

Kada pradėjome skustis?

Pirmieji skustuvus gaminti pradėjo egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų.
DAUGIAU

Ar skorpionai gali nusižudyti?

Legendos apie besižudančius skorpionus sklinda jau tūkstančius metų.
DAUGIAU

Kaip veikia dirbtinė širdis?

Ar dirbtinė širdis veikia taip pat kaip tikra?
DAUGIAU

Kodėl viršutiniuose atmosferos sluoksniuose temperatūra žemesnė?

Šaltas oras sunkesnis už šiltą. Kodėl kylant aukštyn oras darosi vėsesnis?
DAUGIAU

Ką reiškia oktaninis skaičius?

Automobilis varomas sprogimais variklio cilindruose, kur žvakės kibirkštis uždega oro ir benzino mišinį.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad sliekai gali dalytis ir gyventi toliau?

Esu girdėjęs, kad perpjautas sliekas toliau gyvena kaip du atskiri gyvūnai. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Per kiek laiko jėgainės grąžina energiją?

Jėgainės apsimoka tik tada, jei jose gaminama daugiau energijos, nei sunaudota jas statant.
DAUGIAU

Ar gyvūnų kraujas skiriasi nuo žmonių?

Žmonių ir kitų žinduolių kraujo sandara iš esmės tokia pati.
DAUGIAU

Kodėl magnetas traukia metalus?

Iš esmės visi atomai yra mažyčiai magnetai, tačiau didžiojoje dalyje medžiagų šie magnetai yra išdėstyti atsitiktine kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl ką tik išsivalius dantis sultys atrodo neskanios? (1)

Dantų pastoje esanti putojimo medžiaga pablogina skonio pojūtį.
DAUGIAU

Kiek medaus surenka bitė?

Per gyvenimą bitė darbininkė surenka ne mažiau nei 1 g medaus.
DAUGIAU

Kodėl šypsodamiesi rodome dantis?

Plati šypsena, pro kurią matomi apnuoginti dantys, yra tik viena veido išraiškų, reiškiančių džiaugsmą.
DAUGIAU

Ar vorai ropoja kitų vorų tinklais?

Voras gali lengvai laipioti artimų rūšių vorų tinklais. Tinklą numegzti užima daug laiko, todėl galima pamanyti, kad vorai perima kitų tinklus.
DAUGIAU

Ar nuo lietaus debesys susitraukia?

Lyjant debesys netenka masės, tačiau paprastai kylantis drėgnas oras, sudarantis debesį, ir toliau jam teikia masės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad negyvi paukščiai krinta ant žemės? (2)

Esu girdėjęs apie didelius būrius paukščių, staiga kritusių ir užsimušusių JAV ir Švedijoje. Ar tai tiesa? Kodėl taip nutinka?
DAUGIAU

Ar gali stiklinė šalto vandens sustabdyti žagsulį?

Žagsime, nes paveikiamas klajoklis nervas, o jis priverčia diafragmą susitraukinėti.
DAUGIAU

Ar ugnis dega žemoje temperatūroje?

Ar įmanoma uždegti ugnį minusinėje temperatūroje? Ar tokia liepsna bus karšta?
DAUGIAU

Ar tiesa, kad smūgis gali sukelti amneziją? (1)

Stiprus smūgis į galvą gali kelioms dienoms „išjungti“ atmintį.
DAUGIAU

Ar kola gelbsti skaudant pilvui? (1)

Kaip ir kitose angliarūgštės prisotintuose gėrimuose, koloje yra daug cukraus ir druskų.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad...iki 4 metų nieko neatsimename? (5)

Ar tiesa, kad vaikų iki 4 metų smegenys dar nepasirengusios kaupti atsiminimų?
DAUGIAU

Kodėl, turint temperatūros, krečia ir šaltis, ir karštis? (1)

Šalčio ir šilumos pojūčius paprastai sukelia aukšta arba žema kūno temperatūra, nors organizmas stengiasi išlaikyti apie 37 laipsnių kūno temperatūrą.
DAUGIAU

Kodėl atomo branduolys neišyra?

Atomo branduolį sudaro teigiamojo krūvio protonai ir krūvio neturintys neutronai.
DAUGIAU

Ar gestų kalba visur vienoda?

Gestų kalbos atsiradimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad veido išraiškomis ir gestais žmonės bendravo gerokai anksčiau, nei išrasta sakytinė kalba.
DAUGIAU

Kaip matuojamas futbolininkų darbo krūvis?

Nubėgto atstumo matavimai parodo, kad žaidėjas per aukščiausios lygos rungtynes paprastai nubėga 10 kilometrų.
DAUGIAU

Ar gyvūnai sensta greičiau?

Gyvenimo trukmė glaudžiai susijusi su dauginimusi, tad dauguma gyvūnų sensta greičiau nei žmonės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad šarkos vagia blizgius daiktus? (1)

Raktai, monetos ir papuošalai. Pasak legendos, šarkos šiems daiktams negali atsispirti.
DAUGIAU

Kada žmonės įsirengė pirmuosius šiukšlynus?

Šiukšlynais žmonės naudojasi jau 10 tūkst. metų – nuo tada, kai pradėjo dirbti žemę.
DAUGIAU

Ar ciklonai visada sukasi ta pačia kryptimi?

Šiaurės pusrutulyje vėjas ciklone visada juda prieš laikrodžio rodyklę, o Pietų pusrutulyje jis sukasi priešinga kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl mikrobangų krosnelėje sviestas sprogsta?

Mikrobangų krosnelėje maistas šildomas mikrobangomis, kurios priverčia vandens ir riebalų molekules judėti.
DAUGIAU

Kodėl žiedas mūvimas ant bevardžio piršto? (1)

Ant ketvirtojo piršto nuo nykščio žiedus mūvime jau nuo antikos laikų.
DAUGIAU

Ar miego ritmas įgimtas?

Mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad tam tikru laiku pavargstame.
DAUGIAU

Kodėl dramblio ilgas straublys?

Prieš 30–40 mln. metų dramblių protėviai buvo vos metro aukščio ir greičiausiai gyveno vandenyje, kaip šiandieniniai begemotai.
DAUGIAU

Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige. Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Kaip katė murkia?

Katės murkimas panašus į žmogaus niūniavimą.
DAUGIAU

Ar žmonės gali įsimagnetinti?

Žmonės įsimagnetinti negali, nes mūsų organizme nėra kam sukurti magnetinio lauko, kuris būtų pakankamai stiprus ir trauktų daiktus.
DAUGIAU

Kaip auga sraigės kiautas?

Sraigės kiautas – tai iš atskirų sluoksnių sudarytas spiralės formos vamzdelis.
DAUGIAU

Kokios spalvos yra veidrodis? (2)

Griežtai kalbant, veidrodis yra bespalvis.
DAUGIAU

Kas išrado kreditinę kortelę?

1949 m. bendrovės „Hamilton Credit Corporation“ vadovas Frankas McNamara su draugais lankėsi restorane.
DAUGIAU

Kodėl moterų rankos sustorėja?

Mums senstant, lėtėja odos baltymo kolageno gamyba, todėl riebalų ląstelės gali sudaryti drebančius gumbus.
DAUGIAU

Kada jaučiame norą šlapintis?

Kai šlapimo pūslė prisipildo 25–50 procentų, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas į tualetą.
DAUGIAU

Kiek svėrė mažiausias naujagimis?

Mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis yra Amillia Taylor.
DAUGIAU

Kodėl nesudega žvakės dagtis? (1)

Žvakės liepsna atsiranda dėl degančių stearino garų, ne dėl degančio dagčio.
DAUGIAU

Ar galima per daug miegoti?

Mokslininkai surado ryšį tarp ilgo miego ir fizinių ydų.
DAUGIAU

Ar nesmulkinti grūdai skirtingi?

Nesmulkintuose grūduose yra įvairių grūdų elementų, kurie priklauso nuo grūdų rūšies.
DAUGIAU

Kas išrado alaus butelio kamštelį?

Pirmąjį alaus butelio kamštelį 1891 m. išrado amerikietis Williamas Painteris.
DAUGIAU

Kodėl pingvinai negali skraidyti?

Skraidymas – specializuotas ir daug energijos reikalaujantis judėjimo būdas. Visos skraidančio gyvūno kūno dalys sukurtos gyvenimui ore.
DAUGIAU

Ar visi nagai auga vienodu greičiu?

Kiekvienas nagas auga savo greičiu. Paprastai greičiausiai auga nagai ant tų pirštų, kurių paskutinis pirštakaulis ilgiausias.
DAUGIAU

Kurtumas muzikai?

Kai kurie žmonės gimsta kurti muzikai. Jie pasižymi normalia klausa, intelektu ir atmintimi, tačiau nesugeba atpažinti ar atsiminti paprastų melodijų ir ritmų, dainuodami nusidainuoja.
DAUGIAU

Kur yra didžiausia pasaulyje atominė elektrinė?

Pati didžiausia atominė elektrinė pasaulyje yra Japonijoje, 220 km į šiaurės vakarus nuo Tokijo.
DAUGIAU

Kaip greitai juda ašigaliai?

Magnetinio Šiaurės ašigalio vietą 1831 m. pirmasis nustatė anglas Jamesas Rossas, ir kai Roaldas Amundsenas ašigalyje apsilankė 1904 m., šis jau buvo pasislinkęs 50 kilometrų.
DAUGIAU

Kaip veikia guminis trintukas?

Rašant pieštuku ant popieriaus, mažos grafito dalys atskyla nuo pieštuko šerdies ir prisitvirtina prie nelygaus popieriaus paviršiaus.
DAUGIAU

Ar charakteris paveldimas? (1)

Daugybė tyrimų įrodė, kad genai gali būti atsakingi už šiek tiek daugiau nei 50 proc. visų charakterio skirtumų.
DAUGIAU

Kur lyja gausiausiai?

Ljoro (Kolumbija) kasmet iškrenta 13 300 mm kritulių, tad regionas laikomas drėgniausia vieta pasaulyje.
DAUGIAU

Ar gyvūnai žudosi? (2)

Mokslininkai nežino, ar koks nors gyvūnas yra nusižudęs, tačiau esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvūnai save žaloja.
DAUGIAU

Kurių gyvūnų nėštumas trunka ilgiausiai? (1)

Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus  viršyja žmogaus.
DAUGIAU

Kodėl žmonėms po akimis atsiranda maišeliai?

Maišeliai po akimis ypač išryškėja su amžiumi, nes aplink akis esanti oda, raumenys, riebalai ir audiniai laikui bėgant praranda lankstumą.
DAUGIAU

Kaip matuojamas Žemės amžius?

Uolienų amžiui nustatyti mokslininkai taiko radiometrinius metodus, paremtus tuo, kad skirtingų elementų radioaktyvių atmainų (vadinamų izotopais) irimas vyksta tam tikru greičiu.
DAUGIAU

 Kodėl apskritimas dalijamas į 360 laipsnių?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, bet tai tikriausiai susiję su tuo, kad Babilonijos skaičių sistemoje kardinalusis skaičius buvo 60.
DAUGIAU

Kas yra virtualusis vanduo? (1)

Gaminant prekes, dažnai reikia nemažai vandens. Mokslininkai jį vadina „virtualiuoju vandeniu“, nes pirkėjai tiesiogiai nepajaus vartoją vandenį.
DAUGIAU

Koks automobilis yra mažiausias? (1)

Jis yra 104,14 cm aukščio, 66,04 cm pločio ir 132,08 cm ilgio – britų „Wind Up“ yra mažiausias pasaulyje miestui pritaikytas automobilis.
DAUGIAU

Kada išrasta dantų pastos tūtelė?

Dantų pastą tūtelėje 1892 m. išrado JAV odontologas Washingtonas Sheffieldas.
DAUGIAU

Kam briedžiui barzda?

Briedžio pasmakrėje kaba kailiu padengta odos raukšlė, vadinama barzda.
DAUGIAU

Kur yra ilgiausias tramvajų tinklas?

Sofijoje (Bulgarija) tramvajai tebėra populiari transporto priemonė.
DAUGIAU

Kuris vantinis tiltas aukščiausias?

Atstumas tarp Meksikoje esančio tilto El Puente Baluarte paviršiaus ir po juo plytinčio slėnio – 390 m.
DAUGIAU

Kodėl Venera sukasi taip lėtai? (3)

Venera yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurios diena trunka ilgiau nei metai.
DAUGIAU

Kokio dydžio gali būti auglys? (2)

1991 m. 34 metų amerikietei pašalintas didžiausias kada nors užfiksuotas auglys.
DAUGIAU

Kokie cheminiai elementai sudaro žmogų? (1)

Didžiąją dalį mūsų organizmo sudaro deguonis, vandenilis ir anglis.
DAUGIAU

Ar gali šiltas vanduo užšalti greičiau už šaltą? (2)

Gali pasirodyti keista, kad šiltas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, tačiau kartais taip nutinka.
DAUGIAU

Kaip toli ir aukštai pumos šokinėja?

Pumos paplitusios didelėse teritorijose Š. ir P. Amerikoje, gyvena kalvotose vietovėse miškuose ir kalnuose.
DAUGIAU

Ar nulaužti visi kodai? (1)

Kai kurie kodai dar neiššifruoti. Vieni garsiausių – Bealo šifras ir Voiničiaus rankraštis.
DAUGIAU