11 700 km  be sustojimo


Išsamius ir gausiai iliustruotus straipsnius rasite žurnale "Iliustruotasis mokslas".
Prenumeruokite dabar ir kas mėnesį stebėkite naujausius mokslo ir technikos pasiekimus, atradimus.

Iliustruotasis mokslas

Daugelis migruojančių paukščių nuskrenda didžiulius atstumus. Šis faktas žinomas jau seniai, tačiau tik dabar, kai biologai gali pasitelkę palydovą stebėti bet kurių sparnuočių skrydį, išaiškėjo, kokį milžinišką kelią jie įveikia.

Tikimasi, kad ši nauja informacija padės išsaugoti bent keletą nykstančių paukščių rūšių.

Po 10 dienų nepertraukiamo skrydžio E7 galiausiai nusileido Naujojoje Zelandijoje ir galėjo atsikvėpti. Po 10 dienų nepertraukiamo skrydžio E7 galiausiai nusileido Naujojoje Zelandijoje ir galėjo atsikvėpti.,

E7 skrido ir skrido. E7 – tai laplandinio griciuko patelė, ankstyvą 2007 metų rugpjūčio 29 dienos rytą pakilusi iš perimvietės Aliaskoje, Jukono deltoje, ir pasukusi pietryčių pusėn. Šios krypties paukštis laikėsi beveik iki Havajų, tačiau iki salos likus maždaug 125 kilometrams sparnuotis staiga pasuko į pietvakarius ir nenusileisdamas skrido toliau virš Ramiojo vandenyno.
Rugsėjo 7 dieną, šiek tiek po vidudienio, po dešimties nepertraukiamos kelionės dienų E7 pasiekė šiaurinę Naujosios Zelandijos pakrantę, nedideliu lankstu nuskrido į salos pietryčius ir vakare nusileido prie nedidelės upės. „Tai ilgiausias sausumos paukščio be pertraukų nuskristas atstumas“, – sako JAV geologijos tarnybos mokslininkas Robertas Gillas, dirbantis Aliaskoje. 11 700 kilometrų be maisto ir vandens, nuolat plasnojant sparnais, nes priešingai nei, pavyzdžiui, albatrosai, laplandiniai griciukai negali sklandyti.


Kelionė nuo Aliaskos iki Naujosios Zelandijos paukščiams yra tikras išbandymas – palyginti su juo, Charleso Linbergho skrydis per Atlantą atrodo kaip smagi sekmadienio pramoga. Galbūt šis skrydis-maratonas būtų likęs nežinomas, jei ne naujos paukščių stebėjimo technologijos. Perversmą padarė miniatiūriniai siųstuvėliai, kuriuos biologai implantuoja paukščiams arba pritvirtina prie jų kūnų. Paukščiams skrendant, siųstuvėliai siunčia išsamius duomenis į palydovą, o šis perduoda juos į kompiuterius Žemėje.
Ši technologija padėjo mokslininkams gauti tokių duomenų, apie kuriuos dar prieš kelerius metus jie net nesvajojo. Įmanoma sužinoti ne tik tai, kokiu maršrutu skrenda  pasirinktas paukštis, bet taip pat išsiaiškinti, ar jis pakeliui ilsisi, kokiu greičiu juda ir kiek energijos sunaudoja.

 
Pagalba nykstančioms rūšims
Pasitelkus naują technologiją daugiausia siekiama išsamiai išnagrinėti migruojančių paukščių keliones ir tyrimų rezultatus panaudoti nykstančių paukščių rūšių apsaugai. Viename iš tokių projektų – „Pacific Shorebird Migration Project“ (Ramiojo vandenyno pakrančių paukščių migracijos projektas) – mėginama išsiaiškinti, kokie pavojai tyko migruojančių paukščių, pavyzdžiui, laplandinių griciukų. Pavojai gali būti įvairūs – nuo pasaulinio atšilimo ir gyvenamųjų vietų nykimo iki pavojingų ligų, pavyzdžiui, paukščių gripo.


Nuo 2007 metų laplandiniams griciukams kasmet į pilvo ertmę implantuojama siųstuvų. Operacija atliekama kovo mėnesį, prieš paukščiams pakylant iš Naujosios Zelandijos ir patraukiant į šiaurę. Vienas iš tiriamųjų, kuriems pirmiesiems buvo implantuoti siųstuvai, tapo pasaulio rekordininku E7. Paukštis pasuko Geltonosios jūros link ir po aštuonių dienų skrydžio, įveikęs 10 tūkst. kilometrų, nutūpė Kinijos pakrantėje. Penkias savaites pailsėjęs, jis vėl leidosi į kelionę Aliaskos link – perėti.
Palydovu gauti duomenys parodė, kad paukščiai tiksliai laikosi tam tikro kelionės plano ir migruodami visada tupia tose pačiose vietose. Naujasis metodas taip pat leidžia tiksliai nustatyti, kada paukščiai pradeda savo ilgąją kelionę – tai mokslininkams itin svarbu.


Nors stebėtojai žemėje niekada negali būti tikri, ar paukštis pakilo į dangų ir pradėjo kelionę į kitą Žemės pusrutulį, ar tik į kitą medį, palydovai tiksliai nustato, kada paukštis pakyla.
Grįžkime į 2007-uosius. Aliaskos pietvakariuose susiformavo 1500 km ilgio žemo slėgio sritis – ženklas paukščiams, kad metas kilti. Sparnuočiai nujaučia pasaulines oro prognozes, nors mokslininkai dar nesupranta, kokiu būdu. Tačiau jau dabar aišku, kodėl žemo slėgio srities formavimasis paskatina paukščius pradėti migruoti. Mat jie pasinaudoja stipriu palankiu vėju, jis padeda jiems skristi į pietus maždaug 95–130 km per valandą greičiu. Pučiant palankiam vėjui paukščiai gali skristi ištisas dienas. Taigi jiems labai svarbu teisingai nuspėti orų raidą. Jeigu paukštis neišskrenda į pietus tinkamiausiu metu, jam gali tekti skristi keliomis dienomis ilgiau, o tai iš kelionės nualinto organizmo atimtų daug energijos.

 
Biologai įkandin strazdų seka automobiliais
Palyginti su gana dideliais laplandiniais griciukais, maži paukščiai giesmininkai dar labiau priklausomi nuo oro sąlygų, ypač vėjo. Šių sparnuočių migracijos ypatumams ir maršrutams tyrinėti paukščių migracijos specialistas vokietis Martinas Wikelski, dirbantis Maxo Plancko ornitologijos institute, Pietų Vokietijoje, Radolfcelyje, naudoja ypač lengvus radijo siųstuvėlius. Šie siųstuvėliai siunčia duomenis į vietinę duomenų stotį, o ne į palydovą, todėl tyrinėtojai, norėdami gauti aiškesnius duomenis, seka paskui paukščius automobiliais. Tai gana nelengva – dažnai  tenka važiuoti visą naktį, tačiau kol kas geresnės išeities nėra, nes siųstuvai, galintys perduoti duomenis į palydovus, yra per dideli ir per sunkūs mažiems paukščiams giesmininkams. Šis metodas turi ir pranašumų – gaunama daugiau informacijos apie migruojančio paukščio fiziologiją.

Ypač lengvus radijo siųstuvus, galinčius matuoti ir širdies dūžius, galima implantuoti net tokiems mažiems paukščiams giesmininkams kaip strazdai. Ypač lengvus radijo siųstuvus, galinčius matuoti ir širdies dūžius, galima implantuoti net tokiems mažiems paukščiams giesmininkams kaip strazdai.,

Ornitologų nuolat įjungtais imtuvais JAV teritorijoje sekė būrelį strazdų, skrendančių į šalies pietus. Tyrinėtojai užregistravo, kad paukščiai sustodavo pailsėti, kai vėjo greitis pakildavo daugiau kaip 10 km per valandą. Kai vėjas sustiprėdavo, mažų paukštelių širdys imdavo plakti greičiau ir jie sunaudodavo daugiau energijos, nors vėjas pūsdavo jiems į nugaras.


Smarkaus vėjo gūsiai kelia paukščiams daugiausia rūpesčių. Naktį tokių gūsių mažiau. Tai bene svarbiausia priežastis, kodėl maži paukščiai daugiausia skrenda naktį, o ne dieną. Jei, kaip prognozuojama, dėl pasaulinio atšilimo nepalankių oro sąlygų pasitaikys daug dažniau, paukščiams giesmininkams gali kilti labai rimtų pavojų. Jiems gali tekti daugiau kartų nusileisti pailsėti, todėl jie vėliau pasieks perėjimo vietas, o tai gali sutrikdyti jų įprastą perėjimo režimą. Gali būti ir dar blogiau – jei išsekusius paukščius jėgos apleis virš atviros jūros ar dykumos, jie niekada nepasieks savo kelionės tikslo.

 
Kai kurios paukščių rūšys labiau prisitaikiusios prie sunkumų nei kitos. Wikelski kartu su kolegomis ištyrė, kad paukščių, turinčių apvalesnės formos sparnus, širdis plaka greičiau, todėl jie sunaudoja daugiau energijos nei tos rūšys, kurių sparnai yra smailėjančios formos. Šie paukščiai lengviau ištveria nepalankias atmosferos sąlygas ir vėjo sūkurius.


Audrapaukščiai per metus nuskrenda 75 tūkst. km
Sudėtingoms oro sąlygoms daug atsparesni didieji vandens paukščiai migruodami skrenda virš vandenynų. Palydovinė stebėjimo technologija padėjo užfiksuoti dar vieną rekordą. Pilkosios audronašos, migruodamos tarp Naujosios Zelandijos, Čilės ir Šiaurės  pusrutulio, per 200 dienų nukeliauja beveik 75 tūkst. kilometrų. „Tai ilgiausia kada nors užfiksuota gyvūno kelionė“, – sako Santa Kruso Kalifornijos universiteto mokslininkas Scottas Schafferis. Panašų atstumą gali įveikti tik poliarinės žuvėdros, tačiau dar neištirta, ar jos nukeliauja nuo Arkties iki Antarkties per tą patį sezoną.

Audrapaukščiai skrenda virš vandenynų. Audrapaukščiai skrenda virš vandenynų.,
 
Skaičiuojama maždaug 20 milijonų audrapaukščių šeimai priklausančių pilkųjų audronašų – tiek vidutiniškai individų Žemėje turi viena paukščių rūšis. Tačiau biologai nustatė, kad pastaraisiais metais šie paukščiai išperi mažiau jauniklių. Galbūt dėl to, kad paukščiams sunkiau rasti pakankamai maisto.
Kartu su savo grupe tyrinėdamas kasmetines paukščių keliones Shafferis išanalizavo skrydžių maršrutus, skrydžio metu registravo oro slėgį ir temperatūrą. Pasirodė, kad skrisdami į šiaurę paukščiai kerta pusiaują keliose gana skirtingose vietose. Migruodami į pietus jie skrenda daug sinchroniškiau.
Visi tirti audrapaukščiai siauru koridoriumi kirto pusiaują spalio mėnesį per dešimt dienų. Paukščiai perskrisdavo Ramųjį vandenyną didele aštuoniuke – nuo Antarkties pietuose iki Beringo sąsiaurio šiaurėje ir nuo Čilės rytuose iki Japonijos vakaruose. Teritorijas virš pusiaujo jie praskrenda labai greitai, netūpdami poilsio arba nusileisdami tik labai trumpam. Šiaurėje, kur daug tinkamo maisto, paukščiai apsistoja ilgam. Daugiausia audrapaukščių įsikuria palei Kalifornijos, Aliaskos ir Japonijos krantus.


Paukščiai naudojasi „kompasu“ ir „žemėlapiu“
Kitos paukščių rūšys daug atidžiau renkasi skrydžių maršrutą ir kelionėse vadovaujasi Saule, žvaigždėmis ir Žemės magnetiniu lauku. Paukščių navigacijos sistemą sudaro vidinis kompasas ir žemėlapis – abu šie dalykai, rodo tyrimai, gali būti įgimti arba išmokstami.
Pavyzdžiui, kai kurios žvirblių rūšys vasarą praleidžia JAV šiaurės vakaruose, o žiemoti skrenda į šalies pietvakarius. Martinas Wikelski atliko tyrimą: keletą paukščių jis nugabeno į rytinę JAV dalį, esančią maždaug už 4000 kilometrų nuo jų įprastų vietų. Pusė perkeltų paukščių buvo jaunikliai, nežinantys, kur yra jų žiemojimo vietos. Kita pusė – vyresni paukščiai, vieną  ar kelis kartus jau skridę į pietus.


Visi paukščiai, paleisti į laisvę, leidosi keliauti į pietus. Vyresni paukščiai gana greitai susiorientavo ir pasuko į pietvakarius. Jie turi vidinius žemėlapius, padedančius surasti įprastą maršrutą. Jaunikliai nuskrido tiesiai į pietus, tarsi jie net nebūtų buvę niekur nuvežti. Taigi paukščiai turi įgimtą kompasą, o „naudotis žemėlapiu“ išmoksta skraidydami.
Taikydami naują technologiją ir įrangą biologai tyrinėja ir analizuoja ir kitų paukščių rūšių navigacijos ypatumus. Mažų siųstuvėlių siunčiami duomenys gali padėti saugoti daugelį nykstančių paukščių rūšių.

 

Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.
Kaip įvertintumėte šį straipsnį?
Dalintis nuoroda:
Komentarai

Astronomai atrado Žemių Godzilą

„Tai tikra Žemių Godzila“, – taip naujai atrastą vadinamąją superžemę, kurios skersmuo 2,3 karto didesnis už Žemės, apibūdino Harvardo gyvybės kilmės tyrimo direktorius.
DAUGIAU

Pasyvioji meditacija veiksminga

Oslo universiteto mokslininkai iš smegenų nuotraukų nustatė, kaip smegenys veikia per dvi labiausiai paplitusias meditacijos praktikas – aktyviąją ir pasyviąją, dar vadinamą atsipalaidavimu.
DAUGIAU

Gyvensime storulių planetoje?

Pasak naujausio nutukimo tyrimo, trečdalis visų pasaulio žmonių turi antsvorio, o per pastaruosius tris dešimtmečius nė vienai šaliai nepavyko suvaldyti pasaulinio gyventojų svorio didėjimo.
DAUGIAU

Akla žuvis geba skaičiuoti

Akių neturinti žuvis, gyvenanti tamsiuose vandens apsemtuose urvuose po Somalio dykuma, nustebino mokslininkus, – net būdama akla, ji geba skaičiuoti daiktus.
DAUGIAU

Mirusi 115-metė atskleidžia gyvenimo ribas

Nyderlandų gyventoja  Hendrikje van Andel-Schipper mirė 2005 m., sulaukusi 115 metų. Mokslininkai ištyrė jos kūną ir nustatė galimą ryšį tarp kamieninių ląstelių skaičiaus ir amžiaus.
DAUGIAU

Jutiklis tiria maistą

Jei norite sužinoti, ką valgote arba kokia tabletė guli ant virtuvės stalo, jau galite tai padaryti.
DAUGIAU

Kosmose apvalėja širdis

Jei astronautai daug laiko praleidžia būdami nesvarumo būsenos, smarkiai paveikiama jų fiziologija.
DAUGIAU

Vandenynus nušviečia stebėtinai daug žuvų

Per penkias ekspedicijas į Bahamus Kaimanų salose ir Solomono salas JAV biologai nustatė 180 vandenyno gelmes nušviečiančių žuvų rūšis.
DAUGIAU

Robotą įkvėpė kengūra (1)

Vokietijos robotų gamintoja „Festo“ anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais, sukurtais pagal, pavyzdžiui, spindulių judėjimą.
DAUGIAU

Zebras dryžuotas dėl musių

Ilgus metus mokslininkai siekė nustatyti zebro dryžių priežastį. Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad dryžiai skirti apsisaugoti nuo musių.
DAUGIAU

Zondas metė unikalų žvilgsnį į Titano ežerus

Didžiausią Saturno palydovą Titaną dengia storas oranžinių debesų sluoksnis, tačiau NASA kosminis zondas „Cassini“, pro Saturną 2013 m. vasaros pabaigoje praskridęs ne vieną kartą, turėjo unikalią galimybę pažvelgti į ežerus palydovo šiaurės pusrutulyje.
DAUGIAU

Miesto bitės lizdus suka iš plastiko

Didžiausiame Kanados mieste Toronte gyvenančios bitės puikiai moka prisitaikyti prie aplinkos.
DAUGIAU

Mokslininkai skatina naujų plaukų augimą (2)

Mokslininkai baigia kurti būdą, kaip sustabdyti plikimą. Klonavus galvos odos ląsteles ir persodinus jas į odą, Kolumbijos universiteto Medicinos centro (JAV) ir Daramo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkams pavyko priversti naujus plaukus augti.
DAUGIAU

Mokslininkai pajaunino Didįjį Kanjoną

140 metų mokslininkai ginčijosi dėl Didžiojo Kanjono amžiaus. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad jis tikriausiai keliais milijonais metų jaunesnis nei manyta.
DAUGIAU

Kinija išskiria daugiau anglies dvideginio nei JAV (1)

Kinija jau seniai pralenkė JAV ir tapo daugiausia anglies dvideginio (CO2) išskiriančia valstybe.
DAUGIAU

Pamišę menininkai geresni (1)

Vincentas van Goghas nusipjovė dalį ausies. Lady Gaga dėvi sukneles iš mėsos. Tokių ekscentriškų menininkų sąrašas ilgas.
DAUGIAU

Elektroninė membrana lankstosi aplink plauką

Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai padarė nedidelę revoliuciją.
DAUGIAU

Šnipinėjimo lėktuvas skris greičiau už garsą (1)

Viršgarsinis lėktuvas „SR-72“ 5 500 km atstumą iš Londono į Niujorką įveikia per valandą.
DAUGIAU

Nauja rentgeno technologija rodo ne tik kaulus (1)

Rentgeno aparatas paprastai yra didelis prietaisas, kuriantis kaulų ir kietųjų audinių atvaizdus, o minkštieji audiniai parodomi, nebent pacientui duodama kontrastinės medžiagos.
DAUGIAU

Žemės branduolį sudarė geležies lašeliai

Remdamiesi eksperimentais, Kalifornijoje (JAV) įsikūrusio Stanfordo universiteto mokslininkai savaip išaiškino vieną iš daugelio mūsų pasaulio paslapčių – kaip susiformavo iš geležies sudarytas branduolys.
DAUGIAU

Blyškią odą užtikrino genai

Europos, Indijos ir Australijos mokslininkų komanda sukūrė teoriją apie šviesios odos atsiradimą.
DAUGIAU

Rašiklis piešia audinį (1)

Aukštųjų technologijų rašikliu galima gydyti kaulų traumas – jis rašo ne rašalu, o kamieninėmis ląstelėmis.
DAUGIAU

Futbolininkų bėdos – kaip boksininkų (1)

Kai futbolo žaidėjai aukštai pašoka ir stengiasi galva pasiųsti kamuolį į vartus, jie rizikuoja patirti smegenų pažeidimą.
DAUGIAU

Išvalyti vandenynus (1)

Vandenynuose gausu šiukšlių. Milijonai tonų plastiko, kurio negalima surinkti, nes didžioji dalis yra suirusi į mikroskopines skiauteles. Taip mokslininkai manė, kol inžinerijos studentui iš Nyderlandų kilo netikėta mintis.
DAUGIAU

Keista, bet tiesa

Pietų Kalifornijos universitete (JAV) sukurtas kompiuterinis žaidimas moko žaidėjus nugalėti baimę.
DAUGIAU

Telefonas it rentgeno aparatas

Mokslininkams pavyko sukurti spindulius skleidžiančią mikroschemą, telpančią į mobilųjį telefoną, tad jie vienu žingsniu priartėjo prie svajonės apie kiaurai daiktus skrodžiantį regėjimą, efektyvius vėžio tyrimus ir greitą duomenų perdavimą.
DAUGIAU

Antibiotikus aktyvuoja šviesa

Gydymas antibiotikais gali neigiamai veikti ligonį, nes žūsta ir gerosios žarnyno bakterijos. Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai sukūrė antibiotikus, kurie veikia tik ten, kur reikia.
DAUGIAU

Užterščiausias oras – Bulgarijoje

Jei lankotės Bulgarijos arba Lenkijos pramoniniame mieste, sulaikykite kvėpavimą.
DAUGIAU

Giliai po vandeniu lūžta bangos (1)

Povandeninė ketera Ramiajame vandenyne sukuria dangoraižio aukščio bangas.
DAUGIAU

Grenlandija tirpsta iš apačios (1)

Grenlandijos paviršių dengiantis ledyninis skydas tirpsta ir iš viršaus, ir iš apačios, teigiama tyrime, kuris atliktas vykdant tarptautinį projektą „IceGeoHeat“.
DAUGIAU
Banner Side 2

Kodėl jūros vanduo sūrus? (1)

Sūrumo jūros vandeniui suteikia medžiagos, per ilgą laiką atkeliavusios upėmis iš žemynų.
DAUGIAU

Kodėl kryžiuojame pirštus?

Pirštų kryžiavimas, tikintis, kad mus lydės sėkmė, paplitęs paprotys krikščioniškoje pasaulio dalyje.
DAUGIAU

Kada išrastas dezodorantas?

Amerikiečių bendrovė „Mum“ pirmąjį dezodorantą pasaulyje pristatė 1888 metais.
DAUGIAU

Kuri kalba lengviausia?

Paprasčiausia išmokti Kinijos mandarinų kalbą, teigia Oslo universiteto (Norvegija) kalbų profesorius Rolfas Theilas.
DAUGIAU

Ar kitose planetose yra debesų? (1)

Planetose, kurios yra pakankamai didelės, kad turėtų atmosferą, taip pat gali būti debesų.
DAUGIAU
Banner Side 2

Ar šimtakojai iš tiesų turi 100 kojų?

Šimtakojai gali turėti 100 ir net daugiau kojų.
DAUGIAU

Kodėl spengia ausyse? (1)

Spengimas ar zvimbimas ausyse vadinamas tinitu, jį sukelia garso bangas nerviniais impulsais...
DAUGIAU

Kaip dažnai išsirikiuoja visos planetos? (1)

Kartkartėmis danguje galima išvysti arti viena kitos esančias dvi planetas. Ar visos aštuonios jų gali išsirikiuoti viena linija?
DAUGIAU

Kokia knyga storiausia?

Storiausia masiškai leista knyga buvo 4 032 puslapių rinktinė....
DAUGIAU

Kur dingsta Saulės šviesa?

Kur dingsta Saulės šviesa, pasiekusi Žemę? Ar ji sugeriama kaip šiluma ar tampa kuo nors kitu?
DAUGIAU

Kaip laivai saugomi nuo rūdžių?

Kontaktuodami su deguonimi metalai ỹra skirtingu greičiu, tad jų rūdijimo laikas taip pat nevienodas.
DAUGIAU

Ar aspartamas sukelia vėžį? (1)

1996 m. amerikietis neurologas Johnas Olney dirbtinį saldiklį aspartamą (E951) apkaltino sukeliant vėžį.
DAUGIAU

Ar gyvūnams, kaip ir žmonėms, išsiskiria endorfinų?

Endorfinai malšina skausmą ir padeda reguliuoti emocijas, be to, padeda ir žmonėms, ir gyvūnams nekreipti dėmesio į skausmą.
DAUGIAU

Kaip gaminami ryžių trapučiai?

Spraginti ryžiai, kuriuos pažįstame iš ryžių trapučių, gaminami drėkinant ryžius ir veikiant juos 9–10 atmosferų slėgiu bei 255–265 laipsnių temperatūra.
DAUGIAU

Kada pradėjome skustis?

Pirmieji skustuvus gaminti pradėjo egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų.
DAUGIAU

Ar skorpionai gali nusižudyti?

Legendos apie besižudančius skorpionus sklinda jau tūkstančius metų.
DAUGIAU

Kaip veikia dirbtinė širdis?

Ar dirbtinė širdis veikia taip pat kaip tikra?
DAUGIAU

Kodėl viršutiniuose atmosferos sluoksniuose temperatūra žemesnė?

Šaltas oras sunkesnis už šiltą. Kodėl kylant aukštyn oras darosi vėsesnis?
DAUGIAU

Ką reiškia oktaninis skaičius?

Automobilis varomas sprogimais variklio cilindruose, kur žvakės kibirkštis uždega oro ir benzino mišinį.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad sliekai gali dalytis ir gyventi toliau?

Esu girdėjęs, kad perpjautas sliekas toliau gyvena kaip du atskiri gyvūnai. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Per kiek laiko jėgainės grąžina energiją?

Jėgainės apsimoka tik tada, jei jose gaminama daugiau energijos, nei sunaudota jas statant.
DAUGIAU

Ar gyvūnų kraujas skiriasi nuo žmonių?

Žmonių ir kitų žinduolių kraujo sandara iš esmės tokia pati.
DAUGIAU

Kodėl magnetas traukia metalus?

Iš esmės visi atomai yra mažyčiai magnetai, tačiau didžiojoje dalyje medžiagų šie magnetai yra išdėstyti atsitiktine kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl ką tik išsivalius dantis sultys atrodo neskanios? (1)

Dantų pastoje esanti putojimo medžiaga pablogina skonio pojūtį.
DAUGIAU

Kiek medaus surenka bitė?

Per gyvenimą bitė darbininkė surenka ne mažiau nei 1 g medaus.
DAUGIAU

Kodėl šypsodamiesi rodome dantis?

Plati šypsena, pro kurią matomi apnuoginti dantys, yra tik viena veido išraiškų, reiškiančių džiaugsmą.
DAUGIAU

Ar vorai ropoja kitų vorų tinklais?

Voras gali lengvai laipioti artimų rūšių vorų tinklais. Tinklą numegzti užima daug laiko, todėl galima pamanyti, kad vorai perima kitų tinklus.
DAUGIAU

Ar nuo lietaus debesys susitraukia?

Lyjant debesys netenka masės, tačiau paprastai kylantis drėgnas oras, sudarantis debesį, ir toliau jam teikia masės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad negyvi paukščiai krinta ant žemės? (2)

Esu girdėjęs apie didelius būrius paukščių, staiga kritusių ir užsimušusių JAV ir Švedijoje. Ar tai tiesa? Kodėl taip nutinka?
DAUGIAU

Ar gali stiklinė šalto vandens sustabdyti žagsulį?

Žagsime, nes paveikiamas klajoklis nervas, o jis priverčia diafragmą susitraukinėti.
DAUGIAU

Ar ugnis dega žemoje temperatūroje?

Ar įmanoma uždegti ugnį minusinėje temperatūroje? Ar tokia liepsna bus karšta?
DAUGIAU

Ar tiesa, kad smūgis gali sukelti amneziją? (1)

Stiprus smūgis į galvą gali kelioms dienoms „išjungti“ atmintį.
DAUGIAU

Ar kola gelbsti skaudant pilvui? (1)

Kaip ir kitose angliarūgštės prisotintuose gėrimuose, koloje yra daug cukraus ir druskų.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad...iki 4 metų nieko neatsimename? (5)

Ar tiesa, kad vaikų iki 4 metų smegenys dar nepasirengusios kaupti atsiminimų?
DAUGIAU

Kodėl, turint temperatūros, krečia ir šaltis, ir karštis? (1)

Šalčio ir šilumos pojūčius paprastai sukelia aukšta arba žema kūno temperatūra, nors organizmas stengiasi išlaikyti apie 37 laipsnių kūno temperatūrą.
DAUGIAU

Kodėl atomo branduolys neišyra?

Atomo branduolį sudaro teigiamojo krūvio protonai ir krūvio neturintys neutronai.
DAUGIAU

Ar gestų kalba visur vienoda?

Gestų kalbos atsiradimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad veido išraiškomis ir gestais žmonės bendravo gerokai anksčiau, nei išrasta sakytinė kalba.
DAUGIAU

Kaip matuojamas futbolininkų darbo krūvis?

Nubėgto atstumo matavimai parodo, kad žaidėjas per aukščiausios lygos rungtynes paprastai nubėga 10 kilometrų.
DAUGIAU

Ar gyvūnai sensta greičiau?

Gyvenimo trukmė glaudžiai susijusi su dauginimusi, tad dauguma gyvūnų sensta greičiau nei žmonės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad šarkos vagia blizgius daiktus? (1)

Raktai, monetos ir papuošalai. Pasak legendos, šarkos šiems daiktams negali atsispirti.
DAUGIAU

Kada žmonės įsirengė pirmuosius šiukšlynus?

Šiukšlynais žmonės naudojasi jau 10 tūkst. metų – nuo tada, kai pradėjo dirbti žemę.
DAUGIAU

Ar ciklonai visada sukasi ta pačia kryptimi?

Šiaurės pusrutulyje vėjas ciklone visada juda prieš laikrodžio rodyklę, o Pietų pusrutulyje jis sukasi priešinga kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl mikrobangų krosnelėje sviestas sprogsta?

Mikrobangų krosnelėje maistas šildomas mikrobangomis, kurios priverčia vandens ir riebalų molekules judėti.
DAUGIAU

Kodėl žiedas mūvimas ant bevardžio piršto? (1)

Ant ketvirtojo piršto nuo nykščio žiedus mūvime jau nuo antikos laikų.
DAUGIAU

Ar miego ritmas įgimtas?

Mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad tam tikru laiku pavargstame.
DAUGIAU

Kodėl dramblio ilgas straublys?

Prieš 30–40 mln. metų dramblių protėviai buvo vos metro aukščio ir greičiausiai gyveno vandenyje, kaip šiandieniniai begemotai.
DAUGIAU

Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige. Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Kaip katė murkia? (1)

Katės murkimas panašus į žmogaus niūniavimą.
DAUGIAU

Ar žmonės gali įsimagnetinti?

Žmonės įsimagnetinti negali, nes mūsų organizme nėra kam sukurti magnetinio lauko, kuris būtų pakankamai stiprus ir trauktų daiktus.
DAUGIAU

Kaip auga sraigės kiautas?

Sraigės kiautas – tai iš atskirų sluoksnių sudarytas spiralės formos vamzdelis.
DAUGIAU

Kokios spalvos yra veidrodis? (2)

Griežtai kalbant, veidrodis yra bespalvis.
DAUGIAU

Kas išrado kreditinę kortelę?

1949 m. bendrovės „Hamilton Credit Corporation“ vadovas Frankas McNamara su draugais lankėsi restorane.
DAUGIAU

Kodėl moterų rankos sustorėja?

Mums senstant, lėtėja odos baltymo kolageno gamyba, todėl riebalų ląstelės gali sudaryti drebančius gumbus.
DAUGIAU

Kada jaučiame norą šlapintis?

Kai šlapimo pūslė prisipildo 25–50 procentų, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas į tualetą.
DAUGIAU

Kiek svėrė mažiausias naujagimis?

Mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis yra Amillia Taylor.
DAUGIAU

Kodėl nesudega žvakės dagtis? (1)

Žvakės liepsna atsiranda dėl degančių stearino garų, ne dėl degančio dagčio.
DAUGIAU

Ar galima per daug miegoti?

Mokslininkai surado ryšį tarp ilgo miego ir fizinių ydų.
DAUGIAU

Ar nesmulkinti grūdai skirtingi?

Nesmulkintuose grūduose yra įvairių grūdų elementų, kurie priklauso nuo grūdų rūšies.
DAUGIAU

Kas išrado alaus butelio kamštelį?

Pirmąjį alaus butelio kamštelį 1891 m. išrado amerikietis Williamas Painteris.
DAUGIAU

Kodėl pingvinai negali skraidyti?

Skraidymas – specializuotas ir daug energijos reikalaujantis judėjimo būdas. Visos skraidančio gyvūno kūno dalys sukurtos gyvenimui ore.
DAUGIAU

Ar visi nagai auga vienodu greičiu?

Kiekvienas nagas auga savo greičiu. Paprastai greičiausiai auga nagai ant tų pirštų, kurių paskutinis pirštakaulis ilgiausias.
DAUGIAU

Kurtumas muzikai?

Kai kurie žmonės gimsta kurti muzikai. Jie pasižymi normalia klausa, intelektu ir atmintimi, tačiau nesugeba atpažinti ar atsiminti paprastų melodijų ir ritmų, dainuodami nusidainuoja.
DAUGIAU

Kur yra didžiausia pasaulyje atominė elektrinė?

Pati didžiausia atominė elektrinė pasaulyje yra Japonijoje, 220 km į šiaurės vakarus nuo Tokijo.
DAUGIAU

Kaip greitai juda ašigaliai?

Magnetinio Šiaurės ašigalio vietą 1831 m. pirmasis nustatė anglas Jamesas Rossas, ir kai Roaldas Amundsenas ašigalyje apsilankė 1904 m., šis jau buvo pasislinkęs 50 kilometrų.
DAUGIAU

Kaip veikia guminis trintukas?

Rašant pieštuku ant popieriaus, mažos grafito dalys atskyla nuo pieštuko šerdies ir prisitvirtina prie nelygaus popieriaus paviršiaus.
DAUGIAU

Ar charakteris paveldimas? (1)

Daugybė tyrimų įrodė, kad genai gali būti atsakingi už šiek tiek daugiau nei 50 proc. visų charakterio skirtumų.
DAUGIAU

Kur lyja gausiausiai?

Ljoro (Kolumbija) kasmet iškrenta 13 300 mm kritulių, tad regionas laikomas drėgniausia vieta pasaulyje.
DAUGIAU

Ar gyvūnai žudosi? (2)

Mokslininkai nežino, ar koks nors gyvūnas yra nusižudęs, tačiau esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvūnai save žaloja.
DAUGIAU

Kurių gyvūnų nėštumas trunka ilgiausiai? (1)

Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus  viršyja žmogaus.
DAUGIAU

Kodėl žmonėms po akimis atsiranda maišeliai?

Maišeliai po akimis ypač išryškėja su amžiumi, nes aplink akis esanti oda, raumenys, riebalai ir audiniai laikui bėgant praranda lankstumą.
DAUGIAU

Kaip matuojamas Žemės amžius?

Uolienų amžiui nustatyti mokslininkai taiko radiometrinius metodus, paremtus tuo, kad skirtingų elementų radioaktyvių atmainų (vadinamų izotopais) irimas vyksta tam tikru greičiu.
DAUGIAU

 Kodėl apskritimas dalijamas į 360 laipsnių?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, bet tai tikriausiai susiję su tuo, kad Babilonijos skaičių sistemoje kardinalusis skaičius buvo 60.
DAUGIAU

Kas yra virtualusis vanduo? (1)

Gaminant prekes, dažnai reikia nemažai vandens. Mokslininkai jį vadina „virtualiuoju vandeniu“, nes pirkėjai tiesiogiai nepajaus vartoją vandenį.
DAUGIAU

Koks automobilis yra mažiausias? (1)

Jis yra 104,14 cm aukščio, 66,04 cm pločio ir 132,08 cm ilgio – britų „Wind Up“ yra mažiausias pasaulyje miestui pritaikytas automobilis.
DAUGIAU

Kada išrasta dantų pastos tūtelė?

Dantų pastą tūtelėje 1892 m. išrado JAV odontologas Washingtonas Sheffieldas.
DAUGIAU

Kam briedžiui barzda?

Briedžio pasmakrėje kaba kailiu padengta odos raukšlė, vadinama barzda.
DAUGIAU

Kur yra ilgiausias tramvajų tinklas?

Sofijoje (Bulgarija) tramvajai tebėra populiari transporto priemonė.
DAUGIAU

Kuris vantinis tiltas aukščiausias?

Atstumas tarp Meksikoje esančio tilto El Puente Baluarte paviršiaus ir po juo plytinčio slėnio – 390 m.
DAUGIAU

Kodėl Venera sukasi taip lėtai? (3)

Venera yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurios diena trunka ilgiau nei metai.
DAUGIAU

Kokio dydžio gali būti auglys? (2)

1991 m. 34 metų amerikietei pašalintas didžiausias kada nors užfiksuotas auglys.
DAUGIAU

Kokie cheminiai elementai sudaro žmogų? (2)

Didžiąją dalį mūsų organizmo sudaro deguonis, vandenilis ir anglis.
DAUGIAU

Ar gali šiltas vanduo užšalti greičiau už šaltą? (2)

Gali pasirodyti keista, kad šiltas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, tačiau kartais taip nutinka.
DAUGIAU

Kaip toli ir aukštai pumos šokinėja?

Pumos paplitusios didelėse teritorijose Š. ir P. Amerikoje, gyvena kalvotose vietovėse miškuose ir kalnuose.
DAUGIAU

Ar nulaužti visi kodai? (1)

Kai kurie kodai dar neiššifruoti. Vieni garsiausių – Bealo šifras ir Voiničiaus rankraštis.
DAUGIAU