Kai kurios žuvys prisitaikytų prie šylančio klimato
Australijos mokslininkai išsiaiškino, kad kai kurios atogrąžų žuvų rūšys geriau nei tikėtasi prisitaiko prie kylančios pasaulio vandenų temperatūros.
Atradimas teikia vilties, kad koraliniai rifai ir juose gyvenančios žuvys galėtų prisitaikyti prie šylančio klimato ir neišnyktų iki XXI-ojo amžiaus pabaigos, kaip dabar skaičiuojama. Mokslininkai tyrė, kaip žuvims sektųsi dorotis su 1,5 laipsnio ir 3 laipsniais aukštesne vandens temperatūra, kuri, skaičiuojama, pasaulio vandenyse nusistovės jau 2050 metais ir 2100 metais.
| Spėliojant, kokios galėtų būti biologinės pasaulinio atšilimo pasekmės, mokslininkams svarbu išsiaiškinti, kaip gyvūnų rūšys geba aklimatizuotis — iki šiol ši klimato mokslo sritis nėra gerai ištyrinėta. "Bloomberg" nuotr. |
|
„Keletą koralinių ešerių (angl. damselfish) rūšių apgyvendinus vandenyje, kurio temperatūra 1,5 ir 3 laipsniais aukštesnė už įprastinę, pastebėjome, kad žuvims sunkiau sekasi manevruoti. To ir tikėjomės, — aiškina tyrimui vadovavusi Jennifer Donelson. — Žuvims sunkiau plaukioti ir išvengti plėšrūnų. Tačiau aukštesnės temperatūros vandenyje išveisę keletą žuvų kartų pastebėjome, jog antrosios kartos palikuonys beveik visiškai sugebėjo prisitaikyti prie naujų klimato sąlygų. Esame apstulbę. Tai reiškia, kad kai kurios rūšys prie klimato kaitos prisitaiko greičiau, nei keičiasi pats klimatas.“
Perduoda informaciją
Tyrėjai teigia, kad vienai žuvų kartai visą gyvenimą plaukiojus aukštesnės temperatūros vandenyje, jų palikuonys kur kas geriau prisitaiko prie šiltesnio vandens.
„Kol kas negalime paaiškinti, kaip tai veikia, bet panašu, kad mechanizmas yra daug sudėtingesnis už paprasčiausią Darvino natūraliąją atranką, — mano kitas mokslininkas, profesorius Philipas Munday. — atrodo, kad kartos viena kitai perduoda reikiamą informaciją, kuri padeda išlikti ir prisitaikyti prie aukštesnės temperatūros.“
Skaičiuojama, kad iki 2100 metų temperatūra atogrąžų vandenyse pakils trimis laipsniais. Mokslininkai džiaugiasi, kad pakitusiomis sąlygomis koraliniai ešeriai sugebėtų prisitaikyti ir išgyventi ten pat, neieškodami šaltesnio vandens teritorijų, bet nerimauja dėl kitų žuvų rūšių, planktono, kuriuo jos minta, ir pačių koralinių rifų išlikimo. Be to, net išlikusios žuvys neišvengs padarinių — pirminiai stebėjimai rodo, kad prisitaikiusios žuvys vidutiniškai yra mažesnės už savo pirmtakes.
Tyrimas dar nėra baigtas, bet mokslininkai jau dabar tikina, kad žuvys nesugebėtų taip gerai prisitaikyti prie daugiau kaip trimis laipsniais aukštesnės vandens temperatūros.
„Jei žemės klimatas šiltų dar labiau, tai paveiktų visas be išimties žemės ekosistemas, taip pat ir žmones“, — teigia prof. Munday.
Šaltinis:
sciencedaily.com
Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip.
Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo.
Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.