Nežinomos dinozaurų spalvos


Išsamius ir gausiai iliustruotus straipsnius rasite žurnale "Iliustruotasis mokslas".
Prenumeruokite dabar ir kas mėnesį stebėkite naujausius mokslo ir technikos pasiekimus, atradimus.

Iliustruotasis mokslas

Suakmenėjusiose plunksnose aptiktos mažytės pigmento granulės padeda mokslininkams nustatyti, kokių spalvų buvo dinozaurai. Anksčiau tai atrodė neįmanoma. Radinys ne tik atskleidžia priešistorinių gyvūnų spalvas, bet ir suteikia naujos informacijos apie jų sandarą, plunksnų vystymąsi.

Daugelį šimtmečių dinozaurai buvo vaizduojami kaip rudos, žalios ir pilkos spalvos žvynais apaugę, panašūs į roplius gyvūnai. Praėjusį dešimtmetį aptiktas nedidelis, plunksnotas mėsėdis dinozauras visiškai pakeitė šį įvaizdį. Regis, šiandien jis dar labiau pasikeis. Du mokslininkai, suakmenėjusiose dinozaurų plunksnose aptikę mikroskopinių pigmento granulių, atskleidė dar vieną paslaptį. Jie nustatė, kokių spalvų buvo dinozaurai.

„Tai nuostabus atradimas, paaiškėjo, kad pigmento dalelių išliko beveik visose suakmenėjusiose plunksnose“, – sako Anglijos Bristolio universiteto paleontologas Mike‘as Bentonas, vadovaujantis vienai mokslinių grupių, tyrinėjančių šią sritį.

Mažyčių spalvos dalelių atradimas pradėjo visiškai naują paleontologijos sritį. Mokslininkai pirmą kartą rekonstravo senovės gyvūnų spalvas. Šį atradimą 2008 metais paskelbė Jeilio universiteto doktorantas danas Jakobas Vintheris. Neseniai šis jaunas mokslininkas, taip pat pirmasis, rekonstravo viso dinozauro kūno spalvas. Tai didelis paleontologijos mokslo žingsnis.

„Mes ne tik galime nustatyti dinozauro spalvas, bet, visų įdomiausia, turime galimybę nemažai sužinoti ir apie jų sandarą bei gyvenseną“, – sako Jakobas Vintheris.

Spalvos suteikia daug svarbių žinių apie dinozaurų gyvenimą ir gyvūnijos raidą iki pat šių dienų, jos taip pat paaiškina paukščių kilmę. Plunksnų skraidymo funkcija buvo laikoma svarbiausiu paukščių išlikimo ir raidos veiksniu. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad pirmosios plunksnos visiškai nebuvo susijusios su skraidymu.

„Jei aptinkame suakmenėjusią ilgą plunksną, paaiškėja, kad ji buvo spalvota, su dryžiais. Tuo pasižymėjo ir plunksnos, dar neturėjusios aerodinaminių savybių. Per artimiausius 5–10 metų mes galėsime atsakyti į visiškai naujus klausimus. Šis mūsų laikotarpis be galo įdomus“, – teigia JAV Teksaso universiteto paleontologė, Jakobo Vintherio bendradarbė Julia Clarke.

Atsiradus tokiems dinozaurams kaip Anchiornis huxleyi, plunksnos įgijo dar vieną funkciją – sklandymo. Šiam dinozaurui būdingi keturi sparnai. Sklandančių dinozaurų priekinės ir užpakalinės galūnės bei kojų pirštai buvo apaugę ilgomis kontūrinėmis plunksnomis. Plunksnota buvo ir uodega. Manoma, kad tokia dinozauro sandara leido jam sklandyti nuo medžio ant medžio. Atsiradus tokiems dinozaurams kaip Anchiornis huxleyi, plunksnos įgijo dar vieną funkciją – sklandymo. Šiam dinozaurui būdingi keturi sparnai. Sklandančių dinozaurų priekinės ir užpakalinės galūnės bei kojų pirštai buvo apaugę ilgomis kontūrinėmis plunksnomis. Plunksnota buvo ir uodega. Manoma, kad tokia dinozauro sandara leido jam sklandyti nuo medžio ant medžio.,

Idėją mokslininkams pakišo kalmaras

Idėja iš fosilijų nustatyti spalvas 2006 metais kilo Jakobui Vintheriui tyrinėjant suakmenėjusius kalmarus. Mokslininkai aptiko juodą gniutulą, o šis pasirodė besąs suakmenėjęs, bet nepaprastai gerai išsilaikęs kalmaro rašalas, sudarytas iš melanino molekulių. Kai Jakobas Vintheris nustatė, kad 150 milijonų metų amžiaus kalmaro melanino struktūra visiškai atitinka šiuolaikinių kalmarų, jam kilo mintis, kad melanino turėtų būti ir kitur.

Gyvūnijos pasaulyje melanino esama visur – nuo vabzdžių iki žinduolių. Iš pradžių buvo tiriamos tik plunksnų spalvos. Vėliau Jakobas Vintheris pamanė: jeigu galima nustatyti vienos plunksnos spalvas, tai pasitelkus pastarųjų metų radinius iš Kinijos būtų galima nustatyti ir viso dinozauro spalvas.

Paukščių plunksnų ir kalmaro rašalo melanino struktūra ir išsidėstymas skiriasi. Plunksnose gaminamos mažytės melanino granulės vadinamos melanosomomis. Jos plunksnoje rikiuojasi tam tikra tvarka. Šiuolaikinių paukščių plunksnose aptinkama dviejų tipų pigmento granulių. Vienos melanosomos būna pailgos, panašios į dešreles, kitos – trumpos ir apvalios kaip kukulaičiai. Pirmojo tipo granulės lemia juodą spalvą ir vadinamos eumelaninu, o trumposios suteikia raudonus atspalvius ir vadinamos feomelaninu.

Jakobas Vintheris nusprendė patikrinti savo idėją – jis ėmėsi tyrinėti 54 milijonų metų paukščio fosiliją su gerai išsilaikiusia įspūdinga plunksnų karūna aplink galvą. Elektroniniu mikroskopu milijoną kartų padidintas plunksnos vaizdas atvėrė mokslininkui visiškai naują, nuostabų pasaulį.

„Aš pamačiau jūrą granulių, pasklidusių po visą plunksnos bandinio gabalėlį. Tai buvo tiesiog fantastiška“, – pasakoja jaunasis mokslininkas. Jakobo Vintherio vadovas, žinomas paleontologas Derekas E.G. Briggsas, reagavo gana skeptiškai. Jis tepasakė: „Aš tai jau mačiau, tai bakterijos.“

Derekas K.Briggsas parašė keletą straipsnių ir juose pateikė argumentų, kad pailgos formos granulės turėtų būti bakterijos. Ar galėjo atsitikti taip, kad profesorius klydo, o doktorantas buvo teisus? Briggsas žinojo, kad atsakymą galima rasti 100 milijonų metų amžiaus suakmenėjusioje plunksnoje su juodais ir baltais dryžiais, aptiktoje Brazilijoje. Jei granulių esama tik tose plunksnos vietose, kurios yra juodos, tuomet tai turėtų būti spalvos pigmentas. Kaip tik tai ir patvirtino Jakobas Vintheris, plunksną ištyręs elektroniniu mikroskopu.

Atsivėrė daugybė galimybių. Mokslininkai pirmiausia ištyrė Vokietijoje, Meselio radavietėje, aptiktą paukščio plunksną. 2009 metais gauti rezultatai parodė, kad suakmenėjusi plunksna buvo metalinio, blizgančio atspalvio, panašaus į dabartinių antinų. Vis dėlto labiausiai visiems magėjo nustatyti dinozaurų spalvas.

Kolegos iš Kinijos padėjo gauti fosilijų

2009 metais mokslininkų grupei pavyko nuvykti į Kiniją. Pekino universiteto paleontologas Gao Ke-Qinas ir jo kolega Pekino Gamtos istorijos muziejaus mokslininkas Li Quannguo užsienio tyrinėtojams parodė turimas fosilijas.

Vienos iš fosilijų Anchiornis huxleyi plunksnos buvo puikiai išsilaikiusios. Buvo net galima matyti, iš kurios dinozauro kūno vietos išaugusios plunksnos. Mokslininkai paėmė mažyčių, aguonos grūdelio dydžio, akmens mėginių iš 29 skirtingų fosilijos vietų. Beveik visuose mėginiuose jie aptiko melanosomų. Kad būtų galima nustatyti, kokių spalvų buvo suakmenėjusi plunksna, JAV Akrono universiteto mokslininkas Matthew Shawkey sukūrė statistinį modelį. Tyrinėtojas 36 šiuolaikinių paukščių plunksnas suskirstė į grupes po 12 juodų, 12 pilkų ir 12 rusvų plunksnų ir pigmento granulių formą bei išsidėstymą kiekvienoje iš jų susiejo su spalvomis ir atspalviais. Modelis išėjo gana tikslus, devyniais atvejais iš dešimties mokslininkai spalvas juo nustato teisingai.

„Tai pirmas kartas, kai galime pamatyti, kuo skiriasi, pavyzdžiui pilkos ir rudos spalvos sandara“, – aiškina Jakobas Vintheris.

Pasitelkdami naująjį modelį mokslininkai pabandė nustatyti ir dinozaurų spalvas. Pasirodė, kad Anchiornis huxleyi ant galvos turėjo rusvą kuodą ir tokios pat spalvos dėmes ant skruostų. Nugara ir didesnė viso kūno dalis buvo pilka, o ilgos sparnų ir kojų plunksnos – baltos su juodais galiukais, todėl atrodė, kad plunksnų raštas dryžuotas. Pasak mokslininkų, iš pradžių ilgosios plunksnos buvo dinozaurų bendravimo priemonė.

Iš žinduolių fosilijų, pavyzdžiui, Vokietijoje rastos 47 milijonų amžiaus Meselio Idos, greitai bus galima nustatyti šių gyvūnų spalvas. Iš žinduolių fosilijų, pavyzdžiui, Vokietijoje rastos 47 milijonų amžiaus Meselio Idos, greitai bus galima nustatyti šių gyvūnų spalvas.,

Spalvos pigmentas patvirtina dinozaurų plunksnotumą

Tuo pat metu kitoje Atlanto vandenyno pusėje grupė mokslininkų priėjo tą pačią išvadą. Bristolyje dirbantis Mike‘as Bentonas kartu su Kinijos mokslų akademijos paleontologu Fuchenu Zangu ištyrė seniausios žinomos plunksnos spalvas. Jie nustatė, kad į siūlelius panašūs kuokšteliai, augę nuo Sinosauropteryx galvos iki nugaros, yra tikrai plunksnos.

Apie šias ankstyvąsias plunksnas diskutuota nemažai. Kai kurie mokslininkai manė, kad į siūlelius panašios struktūros visai ne plunksnos, o jungiamojo audinio gijos. Klausimas taip ir liko neišspręstas, kol Bristolio mokslininkai 2008 metais neperskaitė Jakobo Vintherio straipsnio. Jeigu Sinosauropteryx siūlelių kuokšteliuose būtų pigmento granulių, tai įrodytų plunksnų buvimą. Paaiškėjo, kad kuokšteliai išties yra plunksnos, nes juose aptikta apvalios formos pigmento granulių. Ištyrinėję granulių išsidėstymą ir struktūrą mokslininkai nustatė, kad Sinosauropteryx buvo rusvas su baltai dryžuota uodega.

Bentono tyrimas įrodo, kad pirminė plunksnų paskirtis nebuvo susijusi su skraidymu ir kad jau pirmosios plunksnos buvo įvairių spalvų ir raštų. Veikiausiai pirmosios plunksnos atliko tą patį vaidmenį kaip žinduolių kailis, tai yra saugojo nuo žalingų ultravioletinių saulės spindulių ir laikė šilumą. Taip pamažu buvo atskleista plunksnų raida – nuo primityvių, skirtų dar ir bendravimui, iki sudėtingesnių, skraidyti reikalingų plunksnų. Kas tiksliai paskatino plunksnų išsivystymą, nėra visiškai aišku, tačiau naujausi dinozaurų radiniai rodo, kad bene svarbiausias jų vaidmuo buvo susijęs su poravimusi.

2008 metais Fuchenas Zhangas drauge su kolegomis paskelbė aptikę nedidelį plunksnotą dinozaurą Epidexipteryx hui, gyvenusį Šiaurės Rytų Kinijoje maždaug prieš 168 milijonus metų. Dinozauras buvo artimas paukščių giminaitis, tačiau priekinėse galūnėse neturėjo ilgų plunksnų, todėl negalėjo skraidyti. Tačiau uodegoje buvo keturios labai ilgos plunksnos. Pasak Zhango, jos galėjo būti skirtos pasirodyti, paleontologas jas lygina su papūgų patinų uodegų plunksnomis.

Šis radinys taip pat byloja, kad sudėtingos plunksnos, su stiebu ir vėtykle, nebūtinai buvo skirtos skraidyti. Svarbesnė jų funkcija galėjo būti vilioti pateles puikuojantis spalvomis ir raštais.

Ši teorija veikiausiai tinka ryškiaspalves raštuotas plunksnas turėjusiam pirmykščiam paukščiui Anchiornis ir dinozaurui su šiek tiek primityvesnėmis plunksnomis – Caudipterix. Akivaizdu, kad plunksnų struktūra ir spalvos susijusios su genetika. Plunksna, panašiai kaip plaukas, išauga iš folikulo. Genai nulemia, kaip plunksna iš panašaus į siūlelius kuokštelio išsivysto į spalvotą sudėtingos sandaros plunksną su stiebu ir vėtykle. Genetiškai užkoduotas ir plunksnų augimas bei spalvingumas.

Skraidymas tebuvo antrinė funkcija

Jakobas Vintheris mano, kad skraidymo funkcija atsirado tik kaip antrinė. Plunksnoms vystantis ir tobulėjant nedideli plunksnoti plėšrūs dinozaurai išmoko sklandyti. Tyrinėdama dinozaurą Anchiornis Jeilio universiteto mokslininkų grupė padarė išvadą, kad jį galima laikyti tarpine grandimi tarp sklandančių ir išties skraidančių gyvūnų.

Pasak Jakobo Vintherio, Anchiornis sandarai būdingas didelis kūno paviršiaus plotas, o jį, be visa ko, lėmė ir ilgos kojų plunksnos. Anchiornis sandara šiek tiek primena šiuolaikines gyvates, galinčias pakilti ir siūbuoti į šonus, judinančias stuburą su šonkauliais. Keturi Anchiornis sparnai padėjo jam sklandyti nuo medžio ant medžio. Ilgainiui plunksnos ant priekinių kojų pailgėjo, o ant užpakalinių – sutrumpėjo, iš uodegos teliko tik trumpa uodegos liekana, arba pasturgalis, padengtas ilgomis plunksnomis, pavyzdžiui, tokiomis kaip pirmykščio paukščio archeopterikso.

Kai kurie ketursparniai sklandytojai ėmė plasnoti priekinėmis kojomis. Ilgainiui jų raumenų struktūra tobulėjo, sudėtingėjo, atsirado panašus į paukščių krūtinkaulis su ketera, todėl jie galėdavo ilgiau išsilaikyti ore. Užpakalinės kojos sutrumpėjo, prisitaikė vaikščioti ir plasnoti nebetiko. Iš tokių gyvūnų kaip archeopteriksai išsivystė ankstyvieji paukščiai, išsaugoję ir dinozaurų požymių – snapus su dantimis, nagus ant sparnų ir ilgas uodegas. 

Mokslininkai dar tik pradėjo taikyti naujus metodus suakmenėjusių gyvūnų spalvoms nustatyti. Ateityje, ištyrus kelių tos pačios rūšies dinozaurų spalvas, galbūt pavyktų sužinoti ir jų lyčių požymius. Tuomet paaiškėtų, kokią įtaką plunksnų raidai turėjo lytinė atranka.

Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.
Kaip įvertintumėte šį straipsnį?
Dalintis nuoroda:
Komentarai

Astronomai atrado Žemių Godzilą

„Tai tikra Žemių Godzila“, – taip naujai atrastą vadinamąją superžemę, kurios skersmuo 2,3 karto didesnis už Žemės, apibūdino Harvardo gyvybės kilmės tyrimo direktorius.
DAUGIAU

Pasyvioji meditacija veiksminga

Oslo universiteto mokslininkai iš smegenų nuotraukų nustatė, kaip smegenys veikia per dvi labiausiai paplitusias meditacijos praktikas – aktyviąją ir pasyviąją, dar vadinamą atsipalaidavimu.
DAUGIAU

Gyvensime storulių planetoje?

Pasak naujausio nutukimo tyrimo, trečdalis visų pasaulio žmonių turi antsvorio, o per pastaruosius tris dešimtmečius nė vienai šaliai nepavyko suvaldyti pasaulinio gyventojų svorio didėjimo.
DAUGIAU

Akla žuvis geba skaičiuoti

Akių neturinti žuvis, gyvenanti tamsiuose vandens apsemtuose urvuose po Somalio dykuma, nustebino mokslininkus, – net būdama akla, ji geba skaičiuoti daiktus.
DAUGIAU

Mirusi 115-metė atskleidžia gyvenimo ribas

Nyderlandų gyventoja  Hendrikje van Andel-Schipper mirė 2005 m., sulaukusi 115 metų. Mokslininkai ištyrė jos kūną ir nustatė galimą ryšį tarp kamieninių ląstelių skaičiaus ir amžiaus.
DAUGIAU

Jutiklis tiria maistą

Jei norite sužinoti, ką valgote arba kokia tabletė guli ant virtuvės stalo, jau galite tai padaryti.
DAUGIAU

Kosmose apvalėja širdis

Jei astronautai daug laiko praleidžia būdami nesvarumo būsenos, smarkiai paveikiama jų fiziologija.
DAUGIAU

Vandenynus nušviečia stebėtinai daug žuvų

Per penkias ekspedicijas į Bahamus Kaimanų salose ir Solomono salas JAV biologai nustatė 180 vandenyno gelmes nušviečiančių žuvų rūšis.
DAUGIAU

Robotą įkvėpė kengūra (1)

Vokietijos robotų gamintoja „Festo“ anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais, sukurtais pagal, pavyzdžiui, spindulių judėjimą.
DAUGIAU

Zebras dryžuotas dėl musių

Ilgus metus mokslininkai siekė nustatyti zebro dryžių priežastį. Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad dryžiai skirti apsisaugoti nuo musių.
DAUGIAU

Zondas metė unikalų žvilgsnį į Titano ežerus

Didžiausią Saturno palydovą Titaną dengia storas oranžinių debesų sluoksnis, tačiau NASA kosminis zondas „Cassini“, pro Saturną 2013 m. vasaros pabaigoje praskridęs ne vieną kartą, turėjo unikalią galimybę pažvelgti į ežerus palydovo šiaurės pusrutulyje.
DAUGIAU

Miesto bitės lizdus suka iš plastiko

Didžiausiame Kanados mieste Toronte gyvenančios bitės puikiai moka prisitaikyti prie aplinkos.
DAUGIAU

Mokslininkai skatina naujų plaukų augimą (2)

Mokslininkai baigia kurti būdą, kaip sustabdyti plikimą. Klonavus galvos odos ląsteles ir persodinus jas į odą, Kolumbijos universiteto Medicinos centro (JAV) ir Daramo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkams pavyko priversti naujus plaukus augti.
DAUGIAU

Mokslininkai pajaunino Didįjį Kanjoną

140 metų mokslininkai ginčijosi dėl Didžiojo Kanjono amžiaus. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad jis tikriausiai keliais milijonais metų jaunesnis nei manyta.
DAUGIAU

Kinija išskiria daugiau anglies dvideginio nei JAV (1)

Kinija jau seniai pralenkė JAV ir tapo daugiausia anglies dvideginio (CO2) išskiriančia valstybe.
DAUGIAU

Pamišę menininkai geresni (1)

Vincentas van Goghas nusipjovė dalį ausies. Lady Gaga dėvi sukneles iš mėsos. Tokių ekscentriškų menininkų sąrašas ilgas.
DAUGIAU

Elektroninė membrana lankstosi aplink plauką

Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai padarė nedidelę revoliuciją.
DAUGIAU

Šnipinėjimo lėktuvas skris greičiau už garsą (1)

Viršgarsinis lėktuvas „SR-72“ 5 500 km atstumą iš Londono į Niujorką įveikia per valandą.
DAUGIAU

Nauja rentgeno technologija rodo ne tik kaulus (1)

Rentgeno aparatas paprastai yra didelis prietaisas, kuriantis kaulų ir kietųjų audinių atvaizdus, o minkštieji audiniai parodomi, nebent pacientui duodama kontrastinės medžiagos.
DAUGIAU

Žemės branduolį sudarė geležies lašeliai

Remdamiesi eksperimentais, Kalifornijoje (JAV) įsikūrusio Stanfordo universiteto mokslininkai savaip išaiškino vieną iš daugelio mūsų pasaulio paslapčių – kaip susiformavo iš geležies sudarytas branduolys.
DAUGIAU

Blyškią odą užtikrino genai

Europos, Indijos ir Australijos mokslininkų komanda sukūrė teoriją apie šviesios odos atsiradimą.
DAUGIAU

Rašiklis piešia audinį (1)

Aukštųjų technologijų rašikliu galima gydyti kaulų traumas – jis rašo ne rašalu, o kamieninėmis ląstelėmis.
DAUGIAU

Futbolininkų bėdos – kaip boksininkų (1)

Kai futbolo žaidėjai aukštai pašoka ir stengiasi galva pasiųsti kamuolį į vartus, jie rizikuoja patirti smegenų pažeidimą.
DAUGIAU

Išvalyti vandenynus (1)

Vandenynuose gausu šiukšlių. Milijonai tonų plastiko, kurio negalima surinkti, nes didžioji dalis yra suirusi į mikroskopines skiauteles. Taip mokslininkai manė, kol inžinerijos studentui iš Nyderlandų kilo netikėta mintis.
DAUGIAU

Keista, bet tiesa

Pietų Kalifornijos universitete (JAV) sukurtas kompiuterinis žaidimas moko žaidėjus nugalėti baimę.
DAUGIAU

Telefonas it rentgeno aparatas

Mokslininkams pavyko sukurti spindulius skleidžiančią mikroschemą, telpančią į mobilųjį telefoną, tad jie vienu žingsniu priartėjo prie svajonės apie kiaurai daiktus skrodžiantį regėjimą, efektyvius vėžio tyrimus ir greitą duomenų perdavimą.
DAUGIAU

Antibiotikus aktyvuoja šviesa

Gydymas antibiotikais gali neigiamai veikti ligonį, nes žūsta ir gerosios žarnyno bakterijos. Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai sukūrė antibiotikus, kurie veikia tik ten, kur reikia.
DAUGIAU

Užterščiausias oras – Bulgarijoje

Jei lankotės Bulgarijos arba Lenkijos pramoniniame mieste, sulaikykite kvėpavimą.
DAUGIAU

Giliai po vandeniu lūžta bangos (1)

Povandeninė ketera Ramiajame vandenyne sukuria dangoraižio aukščio bangas.
DAUGIAU

Grenlandija tirpsta iš apačios (1)

Grenlandijos paviršių dengiantis ledyninis skydas tirpsta ir iš viršaus, ir iš apačios, teigiama tyrime, kuris atliktas vykdant tarptautinį projektą „IceGeoHeat“.
DAUGIAU
Banner Side 2

Kodėl jūros vanduo sūrus? (1)

Sūrumo jūros vandeniui suteikia medžiagos, per ilgą laiką atkeliavusios upėmis iš žemynų.
DAUGIAU

Kodėl kryžiuojame pirštus?

Pirštų kryžiavimas, tikintis, kad mus lydės sėkmė, paplitęs paprotys krikščioniškoje pasaulio dalyje.
DAUGIAU

Kada išrastas dezodorantas?

Amerikiečių bendrovė „Mum“ pirmąjį dezodorantą pasaulyje pristatė 1888 metais.
DAUGIAU

Kuri kalba lengviausia?

Paprasčiausia išmokti Kinijos mandarinų kalbą, teigia Oslo universiteto (Norvegija) kalbų profesorius Rolfas Theilas.
DAUGIAU

Ar kitose planetose yra debesų? (1)

Planetose, kurios yra pakankamai didelės, kad turėtų atmosferą, taip pat gali būti debesų.
DAUGIAU
Banner Side 2

Ar šimtakojai iš tiesų turi 100 kojų?

Šimtakojai gali turėti 100 ir net daugiau kojų.
DAUGIAU

Kodėl spengia ausyse? (1)

Spengimas ar zvimbimas ausyse vadinamas tinitu, jį sukelia garso bangas nerviniais impulsais...
DAUGIAU

Kaip dažnai išsirikiuoja visos planetos? (1)

Kartkartėmis danguje galima išvysti arti viena kitos esančias dvi planetas. Ar visos aštuonios jų gali išsirikiuoti viena linija?
DAUGIAU

Kokia knyga storiausia?

Storiausia masiškai leista knyga buvo 4 032 puslapių rinktinė....
DAUGIAU

Kur dingsta Saulės šviesa?

Kur dingsta Saulės šviesa, pasiekusi Žemę? Ar ji sugeriama kaip šiluma ar tampa kuo nors kitu?
DAUGIAU

Kaip laivai saugomi nuo rūdžių?

Kontaktuodami su deguonimi metalai ỹra skirtingu greičiu, tad jų rūdijimo laikas taip pat nevienodas.
DAUGIAU

Ar aspartamas sukelia vėžį? (1)

1996 m. amerikietis neurologas Johnas Olney dirbtinį saldiklį aspartamą (E951) apkaltino sukeliant vėžį.
DAUGIAU

Ar gyvūnams, kaip ir žmonėms, išsiskiria endorfinų?

Endorfinai malšina skausmą ir padeda reguliuoti emocijas, be to, padeda ir žmonėms, ir gyvūnams nekreipti dėmesio į skausmą.
DAUGIAU

Kaip gaminami ryžių trapučiai?

Spraginti ryžiai, kuriuos pažįstame iš ryžių trapučių, gaminami drėkinant ryžius ir veikiant juos 9–10 atmosferų slėgiu bei 255–265 laipsnių temperatūra.
DAUGIAU

Kada pradėjome skustis?

Pirmieji skustuvus gaminti pradėjo egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų.
DAUGIAU

Ar skorpionai gali nusižudyti?

Legendos apie besižudančius skorpionus sklinda jau tūkstančius metų.
DAUGIAU

Kaip veikia dirbtinė širdis?

Ar dirbtinė širdis veikia taip pat kaip tikra?
DAUGIAU

Kodėl viršutiniuose atmosferos sluoksniuose temperatūra žemesnė?

Šaltas oras sunkesnis už šiltą. Kodėl kylant aukštyn oras darosi vėsesnis?
DAUGIAU

Ką reiškia oktaninis skaičius?

Automobilis varomas sprogimais variklio cilindruose, kur žvakės kibirkštis uždega oro ir benzino mišinį.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad sliekai gali dalytis ir gyventi toliau?

Esu girdėjęs, kad perpjautas sliekas toliau gyvena kaip du atskiri gyvūnai. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Per kiek laiko jėgainės grąžina energiją?

Jėgainės apsimoka tik tada, jei jose gaminama daugiau energijos, nei sunaudota jas statant.
DAUGIAU

Ar gyvūnų kraujas skiriasi nuo žmonių?

Žmonių ir kitų žinduolių kraujo sandara iš esmės tokia pati.
DAUGIAU

Kodėl magnetas traukia metalus?

Iš esmės visi atomai yra mažyčiai magnetai, tačiau didžiojoje dalyje medžiagų šie magnetai yra išdėstyti atsitiktine kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl ką tik išsivalius dantis sultys atrodo neskanios? (1)

Dantų pastoje esanti putojimo medžiaga pablogina skonio pojūtį.
DAUGIAU

Kiek medaus surenka bitė?

Per gyvenimą bitė darbininkė surenka ne mažiau nei 1 g medaus.
DAUGIAU

Kodėl šypsodamiesi rodome dantis?

Plati šypsena, pro kurią matomi apnuoginti dantys, yra tik viena veido išraiškų, reiškiančių džiaugsmą.
DAUGIAU

Ar vorai ropoja kitų vorų tinklais?

Voras gali lengvai laipioti artimų rūšių vorų tinklais. Tinklą numegzti užima daug laiko, todėl galima pamanyti, kad vorai perima kitų tinklus.
DAUGIAU

Ar nuo lietaus debesys susitraukia?

Lyjant debesys netenka masės, tačiau paprastai kylantis drėgnas oras, sudarantis debesį, ir toliau jam teikia masės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad negyvi paukščiai krinta ant žemės? (2)

Esu girdėjęs apie didelius būrius paukščių, staiga kritusių ir užsimušusių JAV ir Švedijoje. Ar tai tiesa? Kodėl taip nutinka?
DAUGIAU

Ar gali stiklinė šalto vandens sustabdyti žagsulį?

Žagsime, nes paveikiamas klajoklis nervas, o jis priverčia diafragmą susitraukinėti.
DAUGIAU

Ar ugnis dega žemoje temperatūroje?

Ar įmanoma uždegti ugnį minusinėje temperatūroje? Ar tokia liepsna bus karšta?
DAUGIAU

Ar tiesa, kad smūgis gali sukelti amneziją? (1)

Stiprus smūgis į galvą gali kelioms dienoms „išjungti“ atmintį.
DAUGIAU

Ar kola gelbsti skaudant pilvui? (1)

Kaip ir kitose angliarūgštės prisotintuose gėrimuose, koloje yra daug cukraus ir druskų.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad...iki 4 metų nieko neatsimename? (5)

Ar tiesa, kad vaikų iki 4 metų smegenys dar nepasirengusios kaupti atsiminimų?
DAUGIAU

Kodėl, turint temperatūros, krečia ir šaltis, ir karštis? (1)

Šalčio ir šilumos pojūčius paprastai sukelia aukšta arba žema kūno temperatūra, nors organizmas stengiasi išlaikyti apie 37 laipsnių kūno temperatūrą.
DAUGIAU

Kodėl atomo branduolys neišyra?

Atomo branduolį sudaro teigiamojo krūvio protonai ir krūvio neturintys neutronai.
DAUGIAU

Ar gestų kalba visur vienoda?

Gestų kalbos atsiradimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad veido išraiškomis ir gestais žmonės bendravo gerokai anksčiau, nei išrasta sakytinė kalba.
DAUGIAU

Kaip matuojamas futbolininkų darbo krūvis?

Nubėgto atstumo matavimai parodo, kad žaidėjas per aukščiausios lygos rungtynes paprastai nubėga 10 kilometrų.
DAUGIAU

Ar gyvūnai sensta greičiau?

Gyvenimo trukmė glaudžiai susijusi su dauginimusi, tad dauguma gyvūnų sensta greičiau nei žmonės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad šarkos vagia blizgius daiktus? (1)

Raktai, monetos ir papuošalai. Pasak legendos, šarkos šiems daiktams negali atsispirti.
DAUGIAU

Kada žmonės įsirengė pirmuosius šiukšlynus?

Šiukšlynais žmonės naudojasi jau 10 tūkst. metų – nuo tada, kai pradėjo dirbti žemę.
DAUGIAU

Ar ciklonai visada sukasi ta pačia kryptimi?

Šiaurės pusrutulyje vėjas ciklone visada juda prieš laikrodžio rodyklę, o Pietų pusrutulyje jis sukasi priešinga kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl mikrobangų krosnelėje sviestas sprogsta?

Mikrobangų krosnelėje maistas šildomas mikrobangomis, kurios priverčia vandens ir riebalų molekules judėti.
DAUGIAU

Kodėl žiedas mūvimas ant bevardžio piršto? (1)

Ant ketvirtojo piršto nuo nykščio žiedus mūvime jau nuo antikos laikų.
DAUGIAU

Ar miego ritmas įgimtas?

Mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad tam tikru laiku pavargstame.
DAUGIAU

Kodėl dramblio ilgas straublys?

Prieš 30–40 mln. metų dramblių protėviai buvo vos metro aukščio ir greičiausiai gyveno vandenyje, kaip šiandieniniai begemotai.
DAUGIAU

Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige. Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Kaip katė murkia? (1)

Katės murkimas panašus į žmogaus niūniavimą.
DAUGIAU

Ar žmonės gali įsimagnetinti?

Žmonės įsimagnetinti negali, nes mūsų organizme nėra kam sukurti magnetinio lauko, kuris būtų pakankamai stiprus ir trauktų daiktus.
DAUGIAU

Kaip auga sraigės kiautas?

Sraigės kiautas – tai iš atskirų sluoksnių sudarytas spiralės formos vamzdelis.
DAUGIAU

Kokios spalvos yra veidrodis? (2)

Griežtai kalbant, veidrodis yra bespalvis.
DAUGIAU

Kas išrado kreditinę kortelę?

1949 m. bendrovės „Hamilton Credit Corporation“ vadovas Frankas McNamara su draugais lankėsi restorane.
DAUGIAU

Kodėl moterų rankos sustorėja?

Mums senstant, lėtėja odos baltymo kolageno gamyba, todėl riebalų ląstelės gali sudaryti drebančius gumbus.
DAUGIAU

Kada jaučiame norą šlapintis?

Kai šlapimo pūslė prisipildo 25–50 procentų, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas į tualetą.
DAUGIAU

Kiek svėrė mažiausias naujagimis?

Mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis yra Amillia Taylor.
DAUGIAU

Kodėl nesudega žvakės dagtis? (1)

Žvakės liepsna atsiranda dėl degančių stearino garų, ne dėl degančio dagčio.
DAUGIAU

Ar galima per daug miegoti?

Mokslininkai surado ryšį tarp ilgo miego ir fizinių ydų.
DAUGIAU

Ar nesmulkinti grūdai skirtingi?

Nesmulkintuose grūduose yra įvairių grūdų elementų, kurie priklauso nuo grūdų rūšies.
DAUGIAU

Kas išrado alaus butelio kamštelį?

Pirmąjį alaus butelio kamštelį 1891 m. išrado amerikietis Williamas Painteris.
DAUGIAU

Kodėl pingvinai negali skraidyti?

Skraidymas – specializuotas ir daug energijos reikalaujantis judėjimo būdas. Visos skraidančio gyvūno kūno dalys sukurtos gyvenimui ore.
DAUGIAU

Ar visi nagai auga vienodu greičiu?

Kiekvienas nagas auga savo greičiu. Paprastai greičiausiai auga nagai ant tų pirštų, kurių paskutinis pirštakaulis ilgiausias.
DAUGIAU

Kurtumas muzikai?

Kai kurie žmonės gimsta kurti muzikai. Jie pasižymi normalia klausa, intelektu ir atmintimi, tačiau nesugeba atpažinti ar atsiminti paprastų melodijų ir ritmų, dainuodami nusidainuoja.
DAUGIAU

Kur yra didžiausia pasaulyje atominė elektrinė?

Pati didžiausia atominė elektrinė pasaulyje yra Japonijoje, 220 km į šiaurės vakarus nuo Tokijo.
DAUGIAU

Kaip greitai juda ašigaliai?

Magnetinio Šiaurės ašigalio vietą 1831 m. pirmasis nustatė anglas Jamesas Rossas, ir kai Roaldas Amundsenas ašigalyje apsilankė 1904 m., šis jau buvo pasislinkęs 50 kilometrų.
DAUGIAU

Kaip veikia guminis trintukas?

Rašant pieštuku ant popieriaus, mažos grafito dalys atskyla nuo pieštuko šerdies ir prisitvirtina prie nelygaus popieriaus paviršiaus.
DAUGIAU

Ar charakteris paveldimas? (1)

Daugybė tyrimų įrodė, kad genai gali būti atsakingi už šiek tiek daugiau nei 50 proc. visų charakterio skirtumų.
DAUGIAU

Kur lyja gausiausiai?

Ljoro (Kolumbija) kasmet iškrenta 13 300 mm kritulių, tad regionas laikomas drėgniausia vieta pasaulyje.
DAUGIAU

Ar gyvūnai žudosi? (2)

Mokslininkai nežino, ar koks nors gyvūnas yra nusižudęs, tačiau esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvūnai save žaloja.
DAUGIAU

Kurių gyvūnų nėštumas trunka ilgiausiai? (1)

Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus  viršyja žmogaus.
DAUGIAU

Kodėl žmonėms po akimis atsiranda maišeliai?

Maišeliai po akimis ypač išryškėja su amžiumi, nes aplink akis esanti oda, raumenys, riebalai ir audiniai laikui bėgant praranda lankstumą.
DAUGIAU

Kaip matuojamas Žemės amžius?

Uolienų amžiui nustatyti mokslininkai taiko radiometrinius metodus, paremtus tuo, kad skirtingų elementų radioaktyvių atmainų (vadinamų izotopais) irimas vyksta tam tikru greičiu.
DAUGIAU

 Kodėl apskritimas dalijamas į 360 laipsnių?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, bet tai tikriausiai susiję su tuo, kad Babilonijos skaičių sistemoje kardinalusis skaičius buvo 60.
DAUGIAU

Kas yra virtualusis vanduo? (1)

Gaminant prekes, dažnai reikia nemažai vandens. Mokslininkai jį vadina „virtualiuoju vandeniu“, nes pirkėjai tiesiogiai nepajaus vartoją vandenį.
DAUGIAU

Koks automobilis yra mažiausias? (1)

Jis yra 104,14 cm aukščio, 66,04 cm pločio ir 132,08 cm ilgio – britų „Wind Up“ yra mažiausias pasaulyje miestui pritaikytas automobilis.
DAUGIAU

Kada išrasta dantų pastos tūtelė?

Dantų pastą tūtelėje 1892 m. išrado JAV odontologas Washingtonas Sheffieldas.
DAUGIAU

Kam briedžiui barzda?

Briedžio pasmakrėje kaba kailiu padengta odos raukšlė, vadinama barzda.
DAUGIAU

Kur yra ilgiausias tramvajų tinklas?

Sofijoje (Bulgarija) tramvajai tebėra populiari transporto priemonė.
DAUGIAU

Kuris vantinis tiltas aukščiausias?

Atstumas tarp Meksikoje esančio tilto El Puente Baluarte paviršiaus ir po juo plytinčio slėnio – 390 m.
DAUGIAU

Kodėl Venera sukasi taip lėtai? (3)

Venera yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurios diena trunka ilgiau nei metai.
DAUGIAU

Kokio dydžio gali būti auglys? (2)

1991 m. 34 metų amerikietei pašalintas didžiausias kada nors užfiksuotas auglys.
DAUGIAU

Kokie cheminiai elementai sudaro žmogų? (2)

Didžiąją dalį mūsų organizmo sudaro deguonis, vandenilis ir anglis.
DAUGIAU

Ar gali šiltas vanduo užšalti greičiau už šaltą? (2)

Gali pasirodyti keista, kad šiltas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, tačiau kartais taip nutinka.
DAUGIAU

Kaip toli ir aukštai pumos šokinėja?

Pumos paplitusios didelėse teritorijose Š. ir P. Amerikoje, gyvena kalvotose vietovėse miškuose ir kalnuose.
DAUGIAU

Ar nulaužti visi kodai? (1)

Kai kurie kodai dar neiššifruoti. Vieni garsiausių – Bealo šifras ir Voiničiaus rankraštis.
DAUGIAU